Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Rozdíl mezi protahováním a mobilitou

Flexibilita a mobilita jsou pro mnoho lidí podobné pojmy, přitom se ale jedná o rozdílné věci. Pokud se chceš svému tělu věnovat na 100 %, je dobré vědět, jaký je mezi nimi rozdíl.

Článek má pouze informační účel.

Každý máme ve cvičení jiné cíle, především bychom ale měli dbát na svoje zdraví. Proto je dobré vědět, co při cvičení děláš. Fitness svět je plný teorie, ve které je snadné se utopit. Proto se dnes zaměříme na velice důležité pojmy, a to flexibilitu a mobilitu, tedy věci, které tě připraví na trénink a zároveň ti po něm uleví.

Flexibilita vs. mobilita. Co je co?

Flexibilita je rozsah pohybu, který získáš klasickým protahováním jednotlivých svalů nebo svalových skupin. Je důležitá pro získání většího rozsahu pohybu. Jinými slovy se flexibilita dá popsat jako schopnost látky se pasivně nebo bez kompromisů natahovat a protahovat. Cviky, které provádíš při práci na flexibilitě, se nazývají statické a používáš na ně vlastní váhu nebo podporu končetin.

Mobilita je schopnost kloubu se bezproblémově pohybovat v celém rozsahu pohybu jak aktivně, tak pasivně. Aktivní mobilita je například zvednutí nohy pod úhlem 90 stupňů a její sklopení zpět.

Flexibilita je pasivní rozsah pohybu, mobilita je jeho aktivní rozsah. Mobilita je především o kloubní pohyblivosti, zatímco flexibilita je spíše o svalech. Jedno bez druhého ale nemůže fungovat. Toto přiblížení není vědecké, slouží pouze pro tvé lepší pochopení.

Co dělat dříve nebo více?

Ideální je do svého tréninku zakomponovat obojí. Pokud máš dostatečný rozsah pohybu, ale chybí ti kontrola rozsahu, je dobré se věnovat mobilitě. Stejné je to i v opačném případě, pokud ti chybí rozsah pohybu k provádění konkrétních věcí, je dobré se zaměřit na flexibilitu.

Get fit: Kardio a protahovaní

by @luciezicklerova

Co se týče rutiny po a před tréninkem, je lepší začít protahováním a poté přejít na mobilitu. Pokud se ale opravdu chceš dobře rozehřát, je lepší na začátku tréninku provádět dynamické cviky, které tě rozpohybují a zahřejí. Na konci je lepší provádět statické cviky.

Proč je mobilita také důležitá

Samotné protahování, nebo spíše cviky na flexibilitu, jsou všem známější, jelikož se je učíme od mládí. Bohužel mobilitě se začíná větší pozornosti dostávat až v posledních letech. Cílem mobilních cvičení je rozhýbání kloubu pro zvýšení rozsahu pohybu, což ti může pomoct pro zlepšení formy třeba při dřepech, mrtvých tazích apod.

Jedno bez druhého nemůže fungovat. Pokud budeš cvičit mobilitu, nevěnuješ se jenom ohebnosti, ale i předcházení zranění a přípravě na lepší fyzický výkon. Mobilita se nerovná flexibilita, ale oboje je stejně důležité.

Vyjádření profesionálního trenéra Jany Zicklerové :

Hlavní rozdíl mezi flexibilitou a mobilitou je, ze pokud mluvíme o mobilite mluvíme o aktivním rozsahu a jedna se především o rozsah v kloubech. Mezitím co flexibilita udává rozsah pasivní, tedy jedná se o rozsah i v okolních tkáních (např. svalech). Flexibilita je tedy vždy větší než mobilita.

V trénincích je důležité tyto dva prvky zařazovat z výkonnostních i preventivních důvodů.

Pomocí flexibility a mobility může dojít ke zlepšení výkonu, zlepšení a urychlení regenerace při tréninkovém zatíženi a v neposlední řadě jsou prostředkem k zabránění nebo zmírnění svalových či kloubních zranění.

Zlepšení výkonu:

V podstatě zajišťují ekonomizaci pohybu při zatížení - sval, který prochází silovým tréninkem společně s treninkem flexibility a mobility, lépe využije svůj energetický potenciál

Zlepšení regenerace a prevence:

Správný trénink flex a mob společně s vhodným silovým tréninkem dokáže eliminovat svalové dysbalance a tím můžeme zmírnit dopad zátěže na pohybový aparát a předcházet tak jeho přetížení nebo poranění.