Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Rovnost mužů a žen se v EU pomalu zlepšuje, Česko ale stále zaostává

Před několika dny vyšel index od Evropského institutu pro rovnost žen a mužů (EIGE). Jeho výsledky ale nejsou nijak pozitivní. Ačkoliv se rovnost v Evropské unii pomalu zlepšuje, Česko stále velmi zaostává.

Index rovnosti mužů a žen hodnotí šest základních oblastí, a to práci, peníze, zdraví, vzdělání, čas a moc, která se posuzuje podle rovného zastoupení na rozhodujících pracovních pozicích.

Ačkoliv se rovnost pomalu zlepšuje, není žádný důvod k radosti, ba naopak. V rovnosti žen a mužů Česká republika dlouhodobě zaostává za průměrem Evropské unie.

Česko vede EU. Chceme splnit své klimatické cíle, řekl Fiala

by @yanhoechka

Genderové nerovnosti přitom mají negativní dopad na kvalitu života žen i mužů. Česká republika si navíc od roku 2010 v oblasti moci naopak jako jediný stát Evropské unie pohoršila. Z 27 zemí dokonce Česko skončilo až na 23. místě.

Za námi skončilo už jenom Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Řecko.

Naopak nejmenší míra nerovnosti mezi muži a ženami je už tradičně ve Švédsku, Dánsku, Nizozemsku a Finsku. Česká vláda si už na jaře stanovila, že hodlá tento problém řešit.

Radan Šafařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády, představil příklady cílů strategie:

Strategie přináší opatření, která pomohou narovnávat postavení mužů a žen v souvislosti s rodičovstvím, zajistí větší dostupnost školek a jeslí, zvýší transparentnost mezd, povedou ke zvýšení podílu žen na veřejném rozhodování, zlepší dostupnost služeb pro oběti domácího a sexuálního násilí, podpoří osvětu v boji proti genderovým stereotypům.
Radan Šafařík

Důležité je upozornit, že už tak pomalý pokrok způsobila také pandemie covidu-19, která dopadla více na ženy než na muže.

Strategie obsahuje celkem 8 tematických oblastí a 26 strategických cílů. Definuje tak aktivity vlády v oblasti rovnosti žen a mužů na příští desetiletí. K jejímu plnění budou sloužit kromě běžných činností ministerstev i EU fondy a fondy EHP/Norska, informuje vláda v tiskové zprávě.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.