Stojí za to se podřizovat se nejnovějším beauty trendům a hnát se za „dokonalostí“, nebo je důležitější žít život naplno?
Kdykoliv otevřu TikTok, vyskočí tam na mě slečny s absolutně crazy večerní rutinou. Páska přes pusu, nos, čelisti stažené gumou, heatless curls, kolagenové masky na noc a tak dále a tak dále.
Jít spát bez dvanácti krokové rutiny v obyčejném tričku? Tabu.
Je super o sebe pečovat, ale poslední dobou si říkám, jestli to s tou obsesí s dokonalostí už trošku nepřeháníme.
Jeden z posledních wellness trendů na TikToku je nanášet ricinový olej do pupíku. Podle TikToku tím zmírníš menstruační bolesti, vyčistíš střeva i játra a pomůže ti to s trávením. Anebo, že dokonce zhubneš!
Olejování pupíku ale není žádná novinka. Jde o praktiku, která je součástí tradiční indické holistické praxe - ajurvédy. Zastánci ajurvédy věří, že pupík jakožto střed těla je důležitý bod a jeho promazáváním podpoříš zdravý život. Tato technika se nazývá pechoti.
Věda ale nenabízí moc zdrojů, které by tuhle techniku podpořily. Podle odborníků není pro nás pupík nic jiného než uzavřený prostor. Dříve nás sice spojuje s matkou, ale po odpojení pupeční šňůry se vše zavře a promění ve vazy.
Tahle technika ti tedy nejspíš žádné výsledky nepřinese, promazávání pupíku vyjde na stejno, jako když si budeš mazat koleno. Každopádně to ale není ani nebezpečné, pokud by sis to stejně chtěl*a vyzkoušet.
Je pravda, že heatless curls, mouth tapes a další vymoženosti jsou věci, díky kterým se můžeme cítit i vypadat ráno lépe, než kdybychom je neměli. Čeho je ale moc, toho je příliš.
Na povrch taky vyšla otázka, jaký mají lidé s x krokovou večerní rutinou sex life. Tomuhle tématu se věnoval magazín Dazed. O Gen Z se ví, že už tak mají méně sexu než předešlé generace - s těmito extrémními beauty trendy je ale možné, že procento sexuálně neaktivních lidí půjde ještě nahoru.
Je to ale začarovaný kruh, protože studie ukazují, že spoustu žen bere právě tu dokonalost a krásu jako vstupenku k sexuálně aktivnímu životu.
Standarty krásy tu byly vždy, ale dneska už se dostáváme do opravdu velkých extrémů - žádné vrásky (ani ty od smíchu!), jen malé nosíky, obří rty, žádné póry a už vůbec žádný tuk!
No a co se té rutiny týče, teď už je to jen takové zamyšlení pro tebe - kdy si naposledy dal*a přednost skincare a svému partnerovi*partnerce pak vynadal*a, že ti chce dát pusu na tvář?
Maybe your skin will be less prone to breakouts if you never let anyone kiss your face; maybe your hair will be shinier if you douse it in argan oil before bed every day (I’m sorry to say your jaw won’t be more chiselled if you wear a chin strap, though, that’s been definitively debunked). Maybe society will be kinder to you, with your clear skin and glossy hair; it’s true that conforming to dominant beauty standards can reap myriad socioeconomic benefits, and as a result it’s nigh-on impossible to resist pursuing what society deems ‘perfection’. But what’s really more important – social status? Or really living?
Obsesi s vlastní vizáží perfektně ztvárnil i film Substance, který zachycuje, kam až jsme schopní zajít pro „dokonalost“.
Jak už jsem zmínila na začátku, na péči o sebe není absolutně nic špatného - naopak! Pokud ti to dělá dobře, go for it!💕 Já sama jsem taky velký fanoušek heatless curls a podobných vychytávek.
Ale jako to platí u všeho - je fajn držet si balanc. A taky není absolutně potřeba cítit se například méněcenně, pokud tvoje rutina nevypadá tak jako slečen na TikToku. Pořád je důležitější to, jací lidi jsme, a ne to, jak vypadají naše tělesné schránky. I když je v dnešní době bez pochyby těžké tento mindset si udržet.
A všechny tyhle TikTok tips and tricks by měli sloužit nám a ne my jim! Tak na to příště mysli.
Zdroje: Healthline, Forbes