Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč Gen Z málo pr*á?

Je pravda, že Gen Z má menší zájem o sex? Jakou máme zkušenost s prvním sexem? A jaký první sex měli influenceři? To všechno se dozvíš v dnešním článku.

Studie ukazují, že Gen Z nejmíň ze všech generací vyhledává sex. A to jak v posteli, tak třeba na televizních obrazovkách!

CDC se od roku 1990 pravidelně ptá ptá teen studentů na jejich sexuální aktivitu. V roce 2021 30 % teenagerů a teenagerek uvedlo, že měli sex v minulosti alespoň jednou, což je největší pokles oproti jiným letům. Dva roky předtím byl výsledek 38 % a v předchozích dekádách to bylo dokonce přes 50 %.

Stejně tak podle jiných studií lidé nemají více sexuálních partnerů a spoustu lidí nemá během roku sex vůbec. (Výzkum University of Chicago, Studie UCLA)

Jednou z příčin je sociální izolace během covidu. Asi se shodneme na tom, že nás to všechny poznamenalo a sociální život a seznamování je těžší než kdy dřív.

Osamělosti v souvislosti s covidem jsme se věnovali i v minulosti.👇

Proč se cítíme osaměle?

@adelakutilova

To ale podle odborníků a odbornic není všechno. Snižující se zájem o sex mezi Gen Z je možné vystopovat už do doby před covidem. Actually jej můžeme sledovat už asi dvacet let. Mladí lidé dospívají pomaleji – žijí déle s rodiči, odkládají školu, soustředí se na kariéru a mají stále menší počet kamarádů, a s tím spojených potenciálních partnerů nebo partnerek.

„Teoreticky je určitě možné, že lidé tráví tolik času na svých iPadech a telefonech, kde se virtuálně spojují s ostatními, místo aby se věnovali sexu s osobou vedle sebe. Je ale také možné, že je dnes pro ně komfortnější mluvit o sexu, než v 90. letech. Možná jsou lidé více ok s tím nám říct, že nemají sex. To by mohlo částečně vysvětlit propad, ale celý pokles to nevysvětlí.“
- profesorka Soazig Clifton z UCL

Představa one-night-stands, kdy člověk někoho potkal v baru nebo klubu, je částečně už jen nostalgií – stále více lidí vyhledává vztahy přes dating apps a obecně i přátelské interakce jsou pořád častěji on-line. Chybí nezávazné příležitosti a mnohdy také chuť – bojujeme s úzkostmi a depresí více než generace před námi.

Nutno dodat, že 25 % kluků a holek, kteří jsou ve vztahu, uvádí, že nemají stejný zájem o sex jako jejich partner*ka. Pro někoho může být úplně ok chtít sex dvakrát do měsíce a není potřeba se kvůli tomu cítit špatně.

Cheeky Chicks & první sex

Vyvíjíme na sebe tlak, nechceme zklamat sebe ani ostatní, a tak sex odkládáme. Minulý týden jsme vydali první epizodu nového podcastu Cheeky Chicks, který tvořím já Adél společně se Sári, Míšou a Luckou, které moc dobře znáš z jiných článků.

A v prvním díle jsme otevřeli právě téma prvního sexu. A to, abychom bořily tabu, nasdílely ti realitu a možná předaly i nějakou tu big sister advice.

Pravda je, že se na první sex asi nedokážeš úplně připravit, a vždy ho doprovází trošku trapno. (Pokud tebe ne, lucky u!)

Naše zkušenosti jsou stejně jiné jako naše osobnosti. Někdo ho zažil poprvé už ve vztahu, pro jiného to byla one night stand a někdo ho zatím nezažil vůbec.

A to všechno je okay. V našem podcastu nenajdeš nic jako judgování nebo tabu. Chceme, aby to bylo tvé safe space.💕

Doufáme, že se s námi v epizodě dokážeš zažít, a pokud jsi ani ty ještě své poprvé nezažil*a, snad ti přineseme nějaké rady a ponaučení do budoucna.

Zkrátka - take your time, nestresuj se, nesuď se, nenuť se do ničeho, co nechceš a používej ochranu.😉

Více v epizodě!

A pokud máš jakýkoliv intimní i neintimní dotazy, můžeš napsat do naší poradny a se vším ti pomůžeme!

Influenceři a jejich poprvé