Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Aféra Red Bull Racing: Christiana Hornera zbavili obvinění z nevhodného chování, stín genderové nerovnosti je v F1 ale stále velký

Skandál ve stáji Red Bullu způsobil napjaté vztahy napříč týmem a rozpoutal debatu o genderové nerovnosti v motorsportu. I přesto, že 38 procent ze zaměstnanců a zaměstnankyň vedení F1 tvoří ženy, údaje z jednotlivých týmů jsou podstatně nižší.

Před několika týdny, ještě před startem F1 sezóny 2024, se v médiích začaly objevovat spekulace o chování šéfa týmu Red Bull Christiana Hornera vůči jedné z jeho spolupracovnic. Následně se ukázalo, že jeho kolegyně z britsko-rakouské stáje Hornera obvinila z nevhodného chování a že tým zahájil nezávislé vyšetřování.

Zrodila se hvězda. Jezdec Formule 1 Max Verstappen láme jeden rekord za druhým a neplánuje přestat

@eevelka

Interní vyšetřování Red Bullu

Padesátiletý Horner jakékoliv pochybení odmítl. „Záležitost bereme nanejvýš vážně a co možná nejdřív bude uzavřena. Vyšetřování, které již začalo, provádí externí právní specialista,“ citovala 5. února média z vyjádření nejmenovaného mluvčího Red Bullu.

K záležitosti se v polovině února vyjádřilo i vedení Formule 1 a FIA, přičemž obě organizace uvedly, že věří v důkladné prošetření obvinění a že se k celé kauze zatím nebudou dále vyjadřovat. Daly přitom důraz na zachování integrity a inkluzivity v rámci motorsportu.

Horner zbaven obnivnění

Po více než třech týdnech vyšetřování vyšlo 28. února prohlášení, že padesátiletý Horner byl jakýchkoliv obvinění zbaven. Vedení stáje navíc den před prvním tréninkem na zahajovací Velkou cenu sezony v Bahrajnu uvedlo, že Horner zůstane šéfem týmu i nadále.

„Zpráva o vyšetřování je důvěrná a obsahuje soukromé informace stran a třetích stran, které při vyšetřování pomáhaly, a proto se k ní z úcty ke všem zúčastněným nebudeme dále vyjadřovat. Společnost Red Bull bude i nadále usilovat o dodržování nejvyšších pracovních standardů,“ uvedla stáj po očištění Hornera.

Leak screenshotů konverzací

Hned den po zbavení Hornera obvinění došlo 29. února během další tréninku v Bahrajnu k leaknutí materiálu, který byl součástí vyšetřování. Z anonymního e-mailu byl médiím i dalším šéfům stájí F1 zaslán odkaz na Google Drive složku, která obsahovala 79 screenshotů konverzací mezi Hornerem a danou kolegyní.

V reakci na to Horner znovu jakoukoliv vinu odmítl.

Suspendování spolupracovnice, která Hornera obvinila

Vedení Red Bullu následně 7. března svou zaměstnankyni, která Hornera obvinila z nevhodného chování, suspendovalo. Několik hodin poté, co se zpráva objevila, vystoupil Horner na tiskové konferenci FIA v den zahájení Velké ceny Saúdské Arábie a řekl: „Nemohu komentovat nic, co je důvěrné mezi zaměstnancem a společností.“

Pokračující napětí v týmu

Ve stáji Red Bullu je kvůli celé aféře údajně dusno. Otec pilota Maxe Verstappena, Jos Verstappen, se totiž pustil do sporu s Hornerem, jelikož nesouhlasí s rozhodnutím vedení zbavit Hornera obvinění a následně ho ponechat v čele týmu.

„Dokud v té funkci zůstane, bude tady pořád napětí,“ řekl Jos Verstappen listu Daily Mail. ,,Hrozí, že se tým rozpadne. Takhle to dál nejde. Exploduje to. Hraje si na oběť, i když je to on, kdo způsobil problémy,“ pokračoval.

F1 zahalena stínem genderové nerovnosti

V souvislosti s kauzou Christiana Hornera se jak v médiích, tak mezi fanoušky a fanynkami motorsportu rozpoutala debata o genderové nerovnosti napříč odvětvím. Navzdory dlouhodobým snahám F1 přilákat stále větší počet fanynek, které nyní tvoří až 40 procent diváctva, totiž vyvolává řešení celé aféry otázky ohledně zacházení se ženami v motorsportu.

I přesto, že se mnoho žen nachází v F1 ve vedoucích pozicích, je potřebná důraznější podpora a ochrana i členek boxů, inženýrek a asistentek, které mohou na pracovišti čelit tlakům v dominantně mužském prostředí. Průzkum ESPN z roku 2021 ukázal, jak velký je nedostatek žen ve Formuli 1. I přesto, že 38 procent z 569 zaměstnanců a zaměstnankyň vedení Formule 1 tvoří ženy, údaje z jednotlivých týmů jsou podstatně nižší.

Pokud proto dojde v budoucnu k podobnému pochybení, jakého se mohl dopustit Horner, je třeba ho důkladněji vyšetřovat a zabránit tak dalším případům obtěžování nebo diskriminace. A ideálně pak ženy, které promluví, nepropouštět. Jedině tak bude možné vytvořit pro ženy v motorsportu inkluzivnější a bezpečnější prostředí.

První žena ve Formuli 2 Tatiana Calderón: Trénink jsem musela přizpůsobit svému cyklu, aby byl efektivní

@eevelka

Zdroje: ČTK, SkySports, Vox, The Guardian, Forbes, ESPN