Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zrodila se hvězda. Jezdec Formule 1 Max Verstappen láme jeden rekord za druhým a neplánuje přestat

Víš, kdo je nejmladším vítězem Formule 1? A kdo drží rekord v největším počtu vítězství v jedné sezoně? A rekord nejvíce bodů v jedné sezoně? Ano, hádáš správně. Super Max.

Max Verstappen. Jméno, které je pro mnohé jako modla, jiní ho už ani nemohou slyšet. Jedno je ale jasné – před zraky všech se zrodila formulová legenda, která boří jeden rekord za druhým a rozhodně neplánuje přestat. Proč taky, když jí je teprve 26 let?

Max Verstappen. Zdroj: Profimedia

Belgicko-nizozemský jezdec přišel do Formule 1 v roce 2015, když mu bylo teprve pár dní pouhých sedmnáct let. K závodění měl ale našlápnuto odmalička, jeho otec Jos Verstappen byl také jezdcem F1, a Max tak od útlého věku úspěšně závodil v kategoriích motokár i monopostů – včetně KF3, KF2, KF1, KZ2, KZ1.

Jakmile pak pokořil několik rekordů ve FIA European Formula 3, zúčastnil se v roce 2015 pod týmem Toro Rosso Velké ceny Austrálie, a stal se tak nejmladším jezdcem na startu GP v historii. Hned v další sezóně podepsal smlouvu s Red Bull Racing a pod záštitou stáje záhy vyhrál Velkou cenu Španělska 2016, čímž pokořil další rekord jakožto nejmladší pilot, který Velkou cenu Formule 1 vyhrál.

Od té doby láme jeden rekord za druhým. Mistrem světa se stal s Red Bull Racing poprvé v roce 2021 poté, co vyhrál dramatický poslední závod sezony v Abu Dhabí, a porazil tak dosavadního šampiona Lewise Hamiltona z Mercedesu. Téměř každému závodnímu víkendu vládne od té doby jen a pouze Verstappen a pro mnohé fanoušky Formule 1 už se stal takřka otravným – závody už totiž nebývají tak zábavné, když vyhrává stále ten samý jezdec.

Jedno se ale Maxovi musí nechat, totiž že kromě pilotování v F1 má talent i na boření dosud stanovených hranic. Jestli pro někoho není nebe limitem, tak právě pro něj. Pojďme se podívat, jaké rekordy už stihl za svou F1 kariéru překonat:

• Nejvíce vítězství v sezóně Formule 1 (15)