Prequel k legendární Toy Story byl zakázán na Blízkém východě a v některých asijských zemích. Důvodem je stejnopohlavní polibek.
Nový animák od Pixaru Rakeťák nám ukazuje, že je třeba stále bojovat za LGBTQ+ práva a komunitu. Film – který je prequelem velmi úspěšné ságy Toy Story – byl zakázán ve 14 zemích za to, že obsahuje polibek postav stejného pohlaví.
Mezi země, které animák zablokovaly, patří například Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvatj a většina států na Blízkém východě a v Asii.
Rakeťák je pátým filmem ze světa Toy Story a vypráví příběh vesmírného strážce Buzze Rakeťáka, kterého tentokrát namluvil „Kapitán Amerika" Chris Evans. Ve filmu se objeví také i kamarádka Alisha Hawthorne, která v jedné ze scén políbí svou partnerku.
Ačkoliv se nebude film vysílat ve 14 zemích, podle odborníků to ale neznamená, že by si na sebe nevydělal. Například Toy Story 4 z roku 2019 vydělal celosvětově více než 1 miliardu dolarů. Spojené státy a Kanada pak představovaly největší část prodeje vstupenek a generovaly 40 % celkového výdělku filmu.
Sám Chris Evans se ohradil proti těm, kteří kritizují rozmanitost filmu a nazval lidi, kterým se to nelíbí "idioty".
Nejedná se přitom o první a bohužel ani poslední film, který kvůli vyzobrazení stejnopohlavní sexuality není v některých zemích vysílán.
Naposledy se tak stalo v případě nového Doctora Strange, kde se objevil i nový avenger America Chavez. Mezi schopnosti mladé superhrdinky patří nadlidská síla, rychlost, ale také schopnost procházet multivesmírem.
Kromě toho je však postava i queer, což bohužel vedlo v určitých regionech k zákazu promítání Multiverse of Madness – například v Egyptě nebo Saúdské Arábii.
Saúdská Arábie požádala společnost Disney, aby odstranila 12sekundovou scénu, která potvrzuje Americy queer identitu. Disney to odmítlo, a proto byl film v zemi zakázán.