Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč věříme horoskopům?

Někdo na ně hledí svrchu, jiní si bez nich nedokáží představit svůj den. Nejčtenější rubriky v časopisech a populární mobilní aplikace nabízí tyto osobní věštbičky a my se společně podíváme, proč jsou tak často předmětem společenských diskuzí.

Věštění z letu ptáků nebo z karet?

Předvídání budoucnosti získalo na popularitě mnohem dříve než ve 21. století. Stovky let před naším letopočtem si třeba Řekové chodili pro rady do věštíren a přikládali velký význam neobvyklým přírodním úkazům.

Když se řekne Rudolf II., vybavíš si pohádku o císařově lásce k alchymii, což není daleko od pravdy 16. století. O dvě století dříve lákala Karla IV. novinka v podobě astrologie – svůj most nechal postavit v magický čas 9. 7. 1357 v 5:31 .

Věštba z tarotových karet se stala populární koncem 18. století, kdy se navzdory přicházejícímu osvícenství těšil oblibě doposud zakázaný okultismus. Do té doby byly tyto pohanské zvyky cestou „do pekel“, protože přímo odporovaly církev.

V 19. století přestala být magie vnímána tolik jako kouzla a více jako věda. Působení nové Teosofické společnosti se dostalo z New Yorku až do českých zemí a ovlivnilo například smýšlení současné Waldorfské školy.

Teosofie se promítala i do umění, které můžeš vidět v Olomouci

Kdo byla Hilma af Klint? Její obrazy dorazily do Česka

@vil.a

Je známé, že Česko je jednou z nejateističtějších zemí na světě. Velká část Čechů ale vyznává tzv. alternativní spiritualitu, která se stává významnou součástí lidské identity a populární kultury.

Posedlost horoskopy, Forerův efekt a statistiky

Dvanáct znamení horoskopu vzniklo na základě nebeských souhvězdí. K jeho sestavení tzv. „na míru“ je třeba znát místo a čas narození dotyčného kvůli postavení planet, které mají údajně přímý vliv na život člověka.

Nyní odbočíme do psychologie. Ať je již daný vliv skutečný či nea jeho vykladatel jasnovidec či šarlatán, víru v horoskopy posiluje jev zvaný Forerův (Barnumův) efekt.

Oblíbenou volnočasovou aktivitou v 19. století byly návštěvy cirkusů, prvních kin a freakshows, které byly populární i v Rakousko-Uhersku. Za jejich zakladatele se považuje showman známý citátem „There’s a sucker born every minute“ aneb vždy se najde někdo, kdo se nechá obalamutit.

Zdroj: Pinterest

Lidé mají totiž tendenci věřit obecným tvrzením, která jsou pro ně speciálně ušitá, ačkoliv platí skoro na každého. Barnumovo rčení o psychologické manipulaci později otestoval a potvrdil psycholog Forer.

O Jungově propojení astrologie s psychologií se dozvíš v článku:

Astropsychologie: Když se spojí astrologie s psychologií

@elvihradilkova

V roce 2021 věřilo horoskopům přes 50 % Američanů. Roli bezpochyby hraje hledání odpovědí na minulost, přítomnost i budoucnost nebo upevnění konceptu sebe sama. Podle výzkumu z roku 2022 mají příznivci astrologie tendenci být narcistní – důvodem je egocentričtější pohled na svět očima dotazovaných mileniálů.

Necelý milion Čechů se v roce 2022 pokládal za věřící bez církevní příslušnosti, šlo o bývalé katolíky či právě ezoteriky a tento počet oproti dlouhodobě klesajícímu počtu příznivců konkrétní církve dále roste.

Trh s touto „pseudovědou“ se díky vyspělým technologiím ještě více rozrůstá a ať už horoskopům věříš či nevěříš, jedná se o populární zábavu, která je tu s námi pěknou řádku let. Tvůj týdenní horoskop ti navíc nabízíme i my! 👇

TAROTSKOP 14. 8. – 20. 8.

@elvihradilkova