Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč si nedávám novoroční předsevzetí

Ah sh*t here we go again. Je tu opět 1. leden. Čas, kdy začínáme plnit naše novoroční předsevzetí. Nebo je to letos jinak? 

Znáš to. Sepíšeš si do diáře několik předsevzetí, které „letos stoprocentně vyjdou“, a snažíš se je plnit. Jenže tak do dvou týdnů přichází čas na odsouvání plánů nebo ještě hůř – začneš být skleslý, protože jsi ZASE něco nedotáhl do konce. Co takhle tentokrát novoroční předsevzetí vůbec nevymýšlet a zkusit se soustředit na něco lepšího?

Novoroční předsevzetí si nedávám už nějakou dobu, protože jsem přesvědčená, že nefungují. Proč bys navíc měl/a čekat na první den roku, abys s něčím začal/a?!

Tady jsou moje postřehy, proč novoroční předsevzetí nefungují:

1. Celá myšlenka vychází z toho, že se novoroční předsevzetí „prostě dávají".

Nový rok ≠ měla bych si dát předsevzetí! Když si nastavíš novoroční předsevzetí „jen proto, že se to tak dělá“, tak to bohužel nejspíš povede k neúspěchu.

Pokud chceš opravdu něco začít dělat nebo se v něčem zlepšit, čím je nový rok tak výjimečný?

2. Nový rok ≠ nový začátek!

Další důvod, proč novoroční předsevzetí selhávají: Přelom kalendáře znamená pro mnohé nový začátek. Určitě si myslím, že je fajn poohlédnout se za uplynulým rokem a urovnat si vlastní myšlenky, ale ze 31. 12. na 1. 1. zkrátka nenastane nic tak extra přelomového.

Nový začátek vyžaduje práci. Zahrnuje to vypořádání se s tím, co ti dosud bránilo udělat krok vpřed k něčemu novému. 

3. Bez plánu to nepůjde.

Jednou z dalších chyb je stanovení si cílů bez plánu. Pokud si naplánuješ radikální změnu např. v tvé denní rutině a budeš očekávat, že se to „prostě nějak zajede,“ tak tě bohužel znovu zklamu. Většina změn vyžaduje plánování a zodpovědnost.

4. Přísloví „jak na Nový roktak po celý rok“ gives me anxiety.

Ani nevím, kolikrát jsem tuhle větu slyšela a kolikrát mi z ní bylo nepříjemně. Nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že 1. leden je pro spoustu lidí dnem s kocovinou nebo dalším dnem se skripty v ruce (zkouškové time🤪). Nenech si letos tímhle příslovím zkazit první den roku a radši si odpočiň a dělej jen to, na co se cítíš.

Dáš si letos předsevzetí?
50%
ne
50%
ano

TIPY NA ZÁVĚR:

  • Nečekej na Nový rok, abys začal/a něco měnit
  • Pokud si opravdu chceš naplánovat nějaké předsevzetí, zkus to takhle: budu růst po celý rok; budu lépe plánovat a dosahovat svých cílů...
  • Nejvíc ti pomůže vědět, proč něco děláš – srovnej si priority a zjisti, jaká je tvoje motivace. To je podle mě krok č. 1 k úspěšnému plnění cílů.

    Koukni na článek od Tomáše!👀

Jak na novoroční předsevzetí

@kulhak_

Fun TikToky, na které jsem narazila: