Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč si klimatičtí aktivisté lepí ruce na umělecká díla

Pravděpodobně jsi v poslední době zaznamenal/a spoustu případů, kdy si klimatičtí aktivisté lepí ruce na drahocenná umělecká díla. Za jakým účelem to dělají a čeho tím chtějí dosáhnout?

Po celém světě si klimatičtí aktivisté lepí ruce na některá z nejcennějších uměleckých děl, a to proto, aby zvýšili povědomí o jednom z nejaktuálnějších problémů, se kterým se lidstvo potýká, a to o změně klimatu.

Velkou pozornost dostal například případ z National Gallery of Victoria v Melbourne v Austrálii, kde si dva aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion přilepili ruce na plexisklo pokrývající obraz Massacre en Corée Pabla Picassa.

K tomu navíc poukázali na transparent, na kterém stálo: „Klimatický chaos = válka a hladomor.“ Podle řady tweetů organizace „zdůrazňuje souvislost mezi klimatickým zhroucením a lidským utrpením.“

Dnes se už jedná o celou sérii těchto činů, při nichž se demonstranti za klima přilepili na umělecká díla v naději, že upozorní na závažnost klimatických změn.

Mnozí kritizují naše činy, protože „bychom měli nechat muzea na pokoji“. Možná nechápou, že nepříjemnosti, které jsme způsobili, nejsou nic ve srovnání s 1 miliardou klimatických migrantů a mnoha úmrtími, které klimatická krize již způsobuje.
Ultima Generazione na sociálních sítích

Tyto protesty jsou tak úžasné. Lidé se přicházejí do muzea podívat na tento obraz, ale my potřebujeme, aby se místo toho podívali na realitu klimatické nouze.
Margaret Klein Salamon, výkonná ředitelka fondu Climate Emergency Fund

Ekologičtí aktivisté se dostali do nelehké situace během protestu v londýnské galerii. Jednalo se o dva aktivisty z Just Stop Oil, kteří bojují proti fosilním palivům. Přilepili si ruce na rám obrazu Vincenta van Gogha v Courtauld Gallery v londýnské Covent.

Omlouváme se všem, nechceme to dělat. Jsme tu přilepeni k tomuto obrazu, k tomuto krásnému obrazu, protože se bojíme o naši budoucnost.
Louis McKechnie, jeden z demonstrantů

Jak si ropné společnosti osvojily pojem „uhlíková stopa“, jen aby hodily svou vinu na nás

by @martinastrel

„Jako dítě jsem miloval tento obraz, můj táta mě sem vzal, když jsme navštívili Londýn. Stále ho miluji, ale své přátele a rodinu miluji více, miluji přírodu. Cením si budoucího přežití své generace více než své veřejné pověsti,“ říká Louis.

Cílem protestu bylo vyzvat vládu, aby ukončila nové projekty fosilních paliv, a umělecké instituce, aby se k nim přidaly v občanském odporu.

„Jsme tady, protože vláda Spojeného království prosazuje více než 40 nových projektů na fosilní paliva. A s každým jednotlivým projektem, který podepíší, je to jako podepsat rozsudek smrti,“ dodal.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.