Pravděpodobně jsi v poslední době zaznamenal/a spoustu případů, kdy si klimatičtí aktivisté lepí ruce na drahocenná umělecká díla. Za jakým účelem to dělají a čeho tím chtějí dosáhnout?
Po celém světě si klimatičtí aktivisté lepí ruce na některá z nejcennějších uměleckých děl, a to proto, aby zvýšili povědomí o jednom z nejaktuálnějších problémů, se kterým se lidstvo potýká, a to o změně klimatu.
Velkou pozornost dostal například případ z National Gallery of Victoria v Melbourne v Austrálii, kde si dva aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion přilepili ruce na plexisklo pokrývající obraz Massacre en Corée Pabla Picassa.
K tomu navíc poukázali na transparent, na kterém stálo: „Klimatický chaos = válka a hladomor.“ Podle řady tweetů organizace „zdůrazňuje souvislost mezi klimatickým zhroucením a lidským utrpením.“
Dnes se už jedná o celou sérii těchto činů, při nichž se demonstranti za klima přilepili na umělecká díla v naději, že upozorní na závažnost klimatických změn.
Ekologičtí aktivisté se dostali do nelehké situace během protestu v londýnské galerii. Jednalo se o dva aktivisty z Just Stop Oil, kteří bojují proti fosilním palivům. Přilepili si ruce na rám obrazu Vincenta van Gogha v Courtauld Gallery v londýnské Covent.
„Jako dítě jsem miloval tento obraz, můj táta mě sem vzal, když jsme navštívili Londýn. Stále ho miluji, ale své přátele a rodinu miluji více, miluji přírodu. Cením si budoucího přežití své generace více než své veřejné pověsti,“ říká Louis.
Cílem protestu bylo vyzvat vládu, aby ukončila nové projekty fosilních paliv, a umělecké instituce, aby se k nim přidaly v občanském odporu.
„Jsme tady, protože vláda Spojeného království prosazuje více než 40 nových projektů na fosilní paliva. A s každým jednotlivým projektem, který podepíší, je to jako podepsat rozsudek smrti,“ dodal.