Jestli na tomhle světě chybí na něco zákaz, jednoznačně jsou to (alespoň podle mě) ohňostroje. We are sooo over this in 21st century, hello?? Pojďme se podívat čemu a komu všemu odpalování rachejtlí škodí a proč by bylo lepší tenhle způsob oslav nového roku skipnout.
Spoustě zvířat nedělají hlasité zvuky dobře. Domácí zvířata mohou během ohňostrojů pociťovat šílený stres. Psi, kočky i další mazlíčci se kvůli hluku schovávají, třesou se, pod náporem stresu mohou být i agresivní a mohou také utíkat. Množství ztracených psů a koček (což jsou něčí miláčci a životní parťáci) se každý rok po silvestrovských oslavách zvyšuje. Například podle The Kennel Club (největší psí chovatelský klub ve Spojeném Království) je počet ztracených psů během období ohňostrojů o více než 80 procent vyšší.
Divoká zvířata mohou být například dezorientovaná a zvyšuje se tak riziko, že zemřou třeba pod koly aut.
Praha vydala také desatero pro všechny pejskaře, ve kterém radí, jak postupovat při bujarých oslavách nového roku. Najdeš ho tady.
Ve společnosti také existují skupiny osob, které mohou hlasité rány vnímat mnohem citlivěji než ty nebo já. Ať už se jedná o děti, starší lidi nebo třeba o lidi s autismem. Hlasité rány nemusí dělat nejlépe ani lidem s PTSD.
Před několika dny také uplynul teprve rok od tragické události na filozofické fakultě UK - mysleme proto i letos na ty, kteří střelbu přežili a se zážitkem se musí stále vyrovnávat. Žije u nás také spousta lidí, kteří byli přítomní ve válce.
Jeden nikdy neví, kdo žije o pár domů vedle a co vše v minulosti prožil.
Ačkoliv existují profesionálové, soudím, že většina odpalovačů a odpalovaček jsou amatéři. Špatně odpálené rachejtle můžou způsobit popáleniny, zranění očí, prstů, rukou i jiných končetin.
Odstrašující případy jsou ty, u kterých odpálené petardy padají přihlížejícím do kapucí nebo přímo pod nohy. Fakt to není hračka a je potřeba být sakra zodpovědný.
Navíc takové případy zatěžují záchranné složky, ať už se jedná o hasiče nebo záchranáře.
Nepřekvapivě není ohňostroj ideální ani pro životní prostředí. Chemikálie a zplodiny uvolňované při výbuchu prokazatelně znečišťují ovzduší i vodu, a to po delší dobu, než bys čekal*a. Pyrotechnika obsahuje mimo další karcinogenní a toxické látky i těžké kovy, které zůstávají v půdě i lidském těle po velmi dlouhou dobu.
Toxická látka obsažená v ohňostroji záleží také na barvě. K efektu dochází díky hoření konkrétního prvku a většina níže zmíněných kovů se přidává ve formě, která je pro člověka i životní prostředí vysoce toxická.
Navíc po obalech petard zůstává v ulicích i na loukách a polích nepořádek, který si po sobě lidé často neuklízí. Kartóny a různé plastové kousky se pak válí na zemi ještě do Tří králů.
Ohňostroje jsou zkrátka hlučné, což může ostatní lidi obtěžovat a vyrušovat. Na argument, že je to přeci jen jednou za rok okolo půlnoci - we all know it's not true. Lidi střílí petardy od 20. prosince a končí se zbytky i 3. ledna, navíc hned od chvíle, co se setmí, až do noci.
Cena rachejtlí se pohybuje klidně v tisících. Seznam věcí, za které by šly takové peníze lépe utratit, je nekonečný.
Naprosto eco-friendly ohňostroj bohužel neexistuje, můžeme ale zkusit vyhnout se tomu klasickému jinými způsoby.
Dostupnou i levnou možností jsou prskavky - chápu, že nevyletí 40 metrů do vzduchu, ale nějaký efekt mají a kreslit s nimi do vzduchu různé obrazce je docela fun. Navíc vůně prskavek mě vždy vezme zpět do dětství a je to taková příjemná nostalgie.
Dobrou alternativou je také zajít se podívat na ohňostroj, který pořádá město, nebo jen vyjít na nejbližší kopec a pozorovat ohňostroje ostatních.
A pokud máš oslavy příchodu nového roku spojené s barvami, zkus je najít jinde - ve světelných ozdobách, konfetách nebo make-upu a oblečení.
Terminologií Gen Z - za mě jsou ohňostroje prostě navíc. Za pár minut zábavy můžou trpět zvířata, lidé i příroda, a dokonce i odpalovači a odpalovačky samotní, když přijdou o nějaký ten prstíček. Nemluvě o zbytečných penězích, které za to člověk vyhodí a které by šly dát do něčeho mnohem smysluplnějšího. Třeba do dobrýho jídla.