Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč největší demokracie světa mlčí ohledně ruské invaze na Ukrajinu

Valné shromáždění OSN se za poslední měsíc sešlo třikrát, aby odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu. Indie, největší demokracie světa, se všech hlasování zdržela. Proč? 👇

Indie je druhou nejlidnatější zemí světa a její ekonomika je co do velikosti šestá. Až do roku 1947 byla britskou kolonií a od té doby je federací s demokratickým zřízením. Nejen kvůli své lidnatosti je jednou z nejdůležitějších světových mocností, ale často zůstává přehlížena. A možná je to i její záměr. Její pozice v rámci světového systému je totiž poměrně složitá.

Během posledního měsíce se Valné shromáždění OSN sešlo třikrát, aby odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu. Indie pokaždé mlčela – a to i přesto, že na Ukrajině byli zabiti už dva indičtí studenti. Vyzvala pouze k okamžitému zastavení útoků, neuvalila ale na Rusko žádné sankce a zdržela se zatím všech hlasování proti Rusku v OSN. V nedávno vydaném článku shrnul Vice kontext indické absence a důvod je naprosto jednoduchý: Rusko je jejím největším dodavatelem zbraní. Až 85 % indických zbraní pochází z Ruska a jejich spolupráce dlouhodobě roste.

Indie má ale velmi dobré vztahy také s USA – jsou si navzájem spojenci. Od roku 2014 je indickým premiérem Narendra Modi, který se dlouhodobě snaží budovat se Spojenými státy přátelské vztahy. USA jsou navíc největším obchodním partnerem země a do Indie dodávají například léčiva a stroje.

Premiér Indie Modi s bývalým prezidentem USA Trumpem při podpisu bilaterálních dohod. Zdroj: Profimedia

Při vybírání jedné nebo druhé strany by si tak Indie volila mezi svým největším obchodním partnerem a svým největším dodavatelem zbraní. Snaží se proto přecházet na jednu nebo druhou stranu, aby si nikoho nenaštvala. Tuhle praxi praktikuje už od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym a ona se tehdy zdržela jakéhokoliv hlasování proti anexi.

India faces the threat of a two-front war, with muscular China and its hostile border with Pakistan
Michael Kugelman pro Vice World News

Indie spolupracuje s Ruskem ve vícero oblastech, například ve vesmírném programu a samozřejmě také v ropném byznysu. Přesto ale zůstávají dominantním importem ruské zbraně. Protože Indii hrozí zhoršení vztahů jak se sousední Čínou, tak s Pákistánem, nemůže se vzdát svého největšího dodavatele zbraní, a v otázce odsouzení ruské invaze na Ukrajinu tak raději mlčí.

Zdroj: The Economist

Podporuje Tchaj-wan Ukrajinu, protože se bojí o sebe?

@markysuch

Inklinace k Rusku má přitom v Indii poměrně dlouhou tradici. K ruské invazi do Maďarska nebo Československa se Indie vůbec nevyjadřovala a obecně je aspoň neutrální, pokud se Ruska přímo nezastává. V nedávném průzkumu veřejného mínění, kterého se účastnilo 62 tisíc Indů, se navíc zjistilo, že až 62 % z nich podporuje neutralitu Indie v odsouzení ruské invaze na Ukrajinu.

Zajímavé je také vnímání ruské propagandy indickým obyvatelstvem. I přesto, že ve většině západních demokratických zemí byly kanály ruské propagandy zablokovány, v Indii jsou stále vysílány a spousta především starších Indů jim věří.

Indie, největší demokracie světa, se tak nachází na pomezí mezi ruskou diktaturou a americkým liberalismem. Je si vědoma toho, že výběr jedné či druhé strany by pro ni znamenal nejen ekonomické, ale také politické problémy. Fasáda neutrality ale nemůže trvat věčně a vybrat si mezi dobrem a zlem bude dříve či později stejně muset. Prozatím se ale rozhodla jít "cestou ochrany národních zájmů".