Valné shromáždění OSN se za poslední měsíc sešlo třikrát, aby odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu. Indie, největší demokracie světa, se všech hlasování zdržela. Proč? 👇
Indie je druhou nejlidnatější zemí světa a její ekonomika je co do velikosti šestá. Až do roku 1947 byla britskou kolonií a od té doby je federací s demokratickým zřízením. Nejen kvůli své lidnatosti je jednou z nejdůležitějších světových mocností, ale často zůstává přehlížena. A možná je to i její záměr. Její pozice v rámci světového systému je totiž poměrně složitá.
Během posledního měsíce se Valné shromáždění OSN sešlo třikrát, aby odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu. Indie pokaždé mlčela – a to i přesto, že na Ukrajině byli zabiti už dva indičtí studenti. Vyzvala pouze k okamžitému zastavení útoků, neuvalila ale na Rusko žádné sankce a zdržela se zatím všech hlasování proti Rusku v OSN. V nedávno vydaném článku shrnul Vice kontext indické absence a důvod je naprosto jednoduchý: Rusko je jejím největším dodavatelem zbraní. Až 85 % indických zbraní pochází z Ruska a jejich spolupráce dlouhodobě roste.
Indie má ale velmi dobré vztahy také s USA – jsou si navzájem spojenci. Od roku 2014 je indickým premiérem Narendra Modi, který se dlouhodobě snaží budovat se Spojenými státy přátelské vztahy. USA jsou navíc největším obchodním partnerem země a do Indie dodávají například léčiva a stroje.
Při vybírání jedné nebo druhé strany by si tak Indie volila mezi svým největším obchodním partnerem a svým největším dodavatelem zbraní. Snaží se proto přecházet na jednu nebo druhou stranu, aby si nikoho nenaštvala. Tuhle praxi praktikuje už od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym a ona se tehdy zdržela jakéhokoliv hlasování proti anexi.
Indie spolupracuje s Ruskem ve vícero oblastech, například ve vesmírném programu a samozřejmě také v ropném byznysu. Přesto ale zůstávají dominantním importem ruské zbraně. Protože Indii hrozí zhoršení vztahů jak se sousední Čínou, tak s Pákistánem, nemůže se vzdát svého největšího dodavatele zbraní, a v otázce odsouzení ruské invaze na Ukrajinu tak raději mlčí.
Inklinace k Rusku má přitom v Indii poměrně dlouhou tradici. K ruské invazi do Maďarska nebo Československa se Indie vůbec nevyjadřovala a obecně je aspoň neutrální, pokud se Ruska přímo nezastává. V nedávném průzkumu veřejného mínění, kterého se účastnilo 62 tisíc Indů, se navíc zjistilo, že až 62 % z nich podporuje neutralitu Indie v odsouzení ruské invaze na Ukrajinu.
Zajímavé je také vnímání ruské propagandy indickým obyvatelstvem. I přesto, že ve většině západních demokratických zemí byly kanály ruské propagandy zablokovány, v Indii jsou stále vysílány a spousta především starších Indů jim věří.
Indie, největší demokracie světa, se tak nachází na pomezí mezi ruskou diktaturou a americkým liberalismem. Je si vědoma toho, že výběr jedné či druhé strany by pro ni znamenal nejen ekonomické, ale také politické problémy. Fasáda neutrality ale nemůže trvat věčně a vybrat si mezi dobrem a zlem bude dříve či později stejně muset. Prozatím se ale rozhodla jít "cestou ochrany národních zájmů".