Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Podporuje
Tchaj-wan Ukrajinu, protože se bojí
o sebe?

Tchaj-wan podporuje Ukrajinu od počátku ruské invaze. Dělá to však zčásti i proto, aby od světa získal stejnou podporu v případě útoku Číny?

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen sdílela fotografie orchidejí v barvách ukrajinské vlajky, které umístila do prezidentské kanceláře, aby vyjádřila podporu Ukrajině.

"Umístila jsem tyto modrožluté tchajwanské orchideje do budovy prezidentské kanceláře," napsala v úterý na Facebook. "Květiny jsou nejen velmi krásné, ale hlavně vyjadřují podporu Tchaj-wanu vůči Ukrajině."

Také poděkovala tchajwanskému lidu za jeho chování v této situaci a za jejich dary pro Ukrajinu.

Podle South China Morning Post získal Tchaj-wan více než 10,6 milionu dolarů na pomoc vysídleným Ukrajincům. Podle Taipei Times se dokonce prezidentka Tsai společně s viceprezidentem Williamem Laiem a premiérem Su Tseng-changem zavázala, že věnuje jeden měsíční plat na humanitární pomoc Ukrajině.

Tchaj-wan tedy podporuje Ukrajinu, a to od úplného začátku války. Prezidentka Tsai minulý týden ve svém projevu řekla: "Tchaj-wan stojí za Ukrajinou a Tchaj-wan stojí za demokracií a svobodou."

Ruský seznam nepřátelských zemí: Kdo na něm je a proč je Česko stálicí?

@yanhoechka

Ovšem profesor Chong Ja-Ian z National University of Singapore, který je zároveň odborníkem na politické vědy, řekl, že Tchaj-wan projevuje podporu Ukrajině „jen proto, aby připomněl světu, že jinde je demokracie ohrožena autokracií a že demokracie by měly stát spolu."

„To, že zavedené demokracie v Severní Americe, Evropě, Asii a Oceánii dělají totéž, je dalším signálem, že Tchaj-wan je jednou z nich a zaslouží si podporu, pokud by Peking zaútočil."

Čína si totiž demokratický Tchaj-wan nárokuje už dlouho. V posledních měsících dokonce zesílila své hrozby – pokud bude Tchaj-wan nadále prosazovat svou nezávislost, zapojí se do vojenského konfliktu.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.