Poslední týden zahltily AI fotky Instagram. Uživatel si za poplatek může vytvořit sadu uměleckých selfíček díky umělé inteligenci. K jejich tvorbě poslouží třeba Lensa, která se díky tomu stala nejpopulárnější appkou v Americe.
Zaplatíš si balíček, nahraješ pár fotek a appka ti vygeneruje nové obrázky, na kterých vypadáš třeba jako princezna, víla nebo astronaut z komiksu či postava z renesanční malby. Program k tomu používá fotky a obrázky, které už viděl jinde, píše deník New York Times.
Novinář Filip Titlbach se na Twitteru vyjádřil také k problémům, které s sebou appka přináší:
Ve vlákně zmiňuje čtyři problematické aspekty aplikace:
Lensa má tendenci „vybělovat“ a „poangličťovat“ rysy, nemá podchycené generování nahých a sexuálně motivovaných obrázků včetně dětí, vyvolává obavy umělců tím, že se zbavuje elementu kreativity , a nakonec nás nutí zveřejnit naše soukromá data, která tak poskytujeme internetu a AI k vlastnímu zdokonalení.
Appka sice tvoje fotky po 24 hodinách smaže, ale zároveň souhlasíš s jejich dalším využitím pro její algoritmy. Také může docházet k nadbytečné sexualizaci fotek a změně tvaru těla tak, aby odpovídalo současným „trendům“.
Appka ke vzniku obrázků údajně používá díla či styl umělců, kteří k tomu nedali souhlas. Jako důkaz poslouží i fakt, že se na obrázcích někdy objevuje „podpis“. Nabízí se nám tak argument, že se nejedná o nová díla.
Společnost Prisma Labs, která za appkou stojí, se k tomu na Twitteru ohradila slovy, že nenahrazuje umělce, ale má posloužit jako pomůcka, nástroj:
A co ty, podlehl/a jsi trendu, nebo si pečlivě střežíš své soukromí?