Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč je trend AI selfies problematický?

Poslední týden zahltily AI fotky Instagram. Uživatel si za poplatek může vytvořit sadu uměleckých selfíček díky umělé inteligenci. K jejich tvorbě poslouží třeba Lensa, která se díky tomu stala nejpopulárnější appkou v Americe.

Jak to funguje?

Zaplatíš si balíček, nahraješ pár fotek a appka ti vygeneruje nové obrázky, na kterých vypadáš třeba jako princezna, víla nebo astronaut z komiksu či postava z renesanční malby. Program k tomu používá fotky a obrázky, které už viděl jinde, píše deník New York Times.

Novinář Filip Titlbach se na Twitteru vyjádřil také k problémům, které s sebou appka přináší:

Ve vlákně zmiňuje čtyři problematické aspekty aplikace:

Lensa má tendenci „vybělovat“ a „poangličťovat“ rysy, nemá podchycené generování nahých a sexuálně motivovaných obrázků včetně dětí, vyvolává obavy umělců tím, že se zbavuje elementu kreativity , a nakonec nás nutí zveřejnit naše soukromá data, která tak poskytujeme internetu a AI k vlastnímu zdokonalení.

Appka sice tvoje fotky po 24 hodinách smaže, ale zároveň souhlasíš s jejich dalším využitím pro její algoritmy. Také může docházet k nadbytečné sexualizaci fotek a změně tvaru těla tak, aby odpovídalo současným „trendům“.

Proč lidské tělo není trend, se dočteš tady:

Naše těla nejsou trend: Návrat Heroin chic

by @terezasvehlova

Appka ke vzniku obrázků údajně používá díla či styl umělců, kteří k tomu nedali souhlas. Jako důkaz poslouží i fakt, že se na obrázcích někdy objevuje „podpis“. Nabízí se nám tak argument, že se nejedná o nová díla.

Společnost Prisma Labs, která za appkou stojí, se k tomu na Twitteru ohradila slovy, že nenahrazuje umělce, ale má posloužit jako pomůcka, nástroj:

A co ty, podlehl/a jsi trendu, nebo si pečlivě střežíš své soukromí?