Odkdy se konají Pride Parades, proč se Pride Month slaví v červnu a proč je důležitý? Dozvíš se v článku!
Organizované úsilí o práva LGBTQ+ ve Spojených státech sahá přinejmenším do roku 1924, kdy Henry Gerber v Chicagu založil Společnost pro lidská práva (Society of Human Rights).
Avšak naprosto zlomovou událostí, která odstartovala hnutí za práva LGBTQ+, byly Stonewallské nepokoje, které se odehrály v newyorské Greenwich Village v baru Stonewall Inn. Stonewall Inn byl jeden z mála podniků, ve kterém byli v 60. letech minulého století otevřeně vítáni queer lidi.
28. června 1969 tam proběhla policejní razie, což bylo pro podobné podniky v té době běžnou záležitostí, ale v tomto případě policie rychle ztratila kontrolu nad situací. Zatkla zaměstnance, zbila mnoho návštěvníků a vyklidila bar. Venku se rozzuřil dav, který sledoval, jak jsou návštěvníci baru naháněni do policejních dodávek. Dříve svědci policejního obtěžování LGBTQ+ lidí jen pasivně přihlíželi, tentokrát se však policii postavili. Dav po ní začal házet mince, a poté i lahve a odpadky, což ji donutilo se zabarikádovat v baru a čekat na posily. Napětí mezi newyorskou policií a queer obyvateli Greenwich Village vypuklo do dalších protestů.
Během pár týdnů se zorganizovaly aktivistické skupiny i noviny na prosazování queer práv. Na připomenutí výročí nepokojů se 28. června 1970 v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu a Chicagu konaly první gay pride pochody. Dnes se Gay Pride pochody i jiné události, včetně samotného Pride Monthu, konají na znak Stonewallských nepokojů každoročně v červnu a dalších letních měsících po celém světě.
V Česku by se těžko dal datovat přesný začátek slavení Pride Monthu jako takového, v USA byl však v roce 1999 vyhlášen červen jako „měsíc hrdosti gayů a leseb“ a o 12 let později Obama oficiálně uznávaný měsíc hrdosti rozšířil na všechny LGBTQ+ osoby. V roce 2011 se také v Česku poprvé pořádal Prague Pride. Předtím již proběhly menší Pride Parades v několika jiných městech ČR, například v roce 1998 v Karlových Varech.
Prague Pride je festival hrdosti, který se vždy koná v polovině srpna po dobu jednoho týdne. Kromě tradičního průvodu Prahou, pro který je náš Pride známý, se koná dalších 180 akcí, jako jsou workshopy, diskuze, filmové projekce, divadelní a taneční vystoupení, koncerty, parties či pikniky.
Prvního ročníku Prague Pridu se účastnilo 8 000 lidí. V roce 2022 to bylo neuvěřitelných 60 000 návštěvníků, a minulý rok festival navštívilo rekordních 90 000 lidí.. And that tells us something.
Spoustě lidem vadí samotná existence Pride Monthu a Pride Parades. Mnohokrát jsem už od některých lidí slyšela, že: „by s tím byli v pohodě, kdyby jim to necpali“ nebo „proč pro sebe potřebují celý měsíc?“ Akorát, že to je přesně ten point. Části veřejnosti stále vadí, když se o queer lidech jeden měsíc v roce víc mluví a k tomu jeden týden v srpnu jdou i vidět v ulicích. Chceme, aby nás společnost vnímala celoročně, ale její části vadí i 37 dní. Neexistujeme pouze v červnu, jsme tu celý rok. Nechceme být neustále přehlížení, chceme mít stejná práva a příležitosti, jako ostatní. Jsou nás desetitisíce a účast na Prague Parade toho může být důkazem.
Ačkoliv jsme se od 70. let minulého století v lecčem posunuli, stále je na čem pracovat. Pride Parade není jen pochod, tvoří se během něj komunita, pouto a cítíte i vidíte, že někam patříte.
Pochodem neupozorňujeme jen na queer lidi v Česku ale všechny queer lidi po celém světě. Ve 40 zemích můžete jít do vězení jen za to, že nejste heterosexuální. V Jemenu, Íránu a některých Nigerijských oblastech stále platí trest smrti pro LGBTQ+ lidi.
Queer lidé se pravidelně setkávají s hate crimes kvůli jejich orientaci či genderu, a mnoho z nich ani není nahlášeno. Nevím, jestli je vůbec pro popis Pride Month vhodné užívat termín „oslavit“, když statisíce lidí po celém světě denně zažívají šikanu a vyloučení, skrývají vlastní identitu, aby se dožily bezpečně dalšího dne. Chci oslavovat svoji komunitu a to, že můžu být otevřeně queer, ale jako první je potřeba, aby to tak mohli mít i ostatní. Nejdřív práva, pak párty! A řekněme si upřímně, v posledním roce to u nás moc na párty nebylo - přečti si v článku, kam jsme se v queer právech (ne)posunuli!
Pride je pro queer lidi klíčový, podporuje její členy a vzdělává společenost. Potřebujeme více allies, kteří nám pomůžou bojovat za práva, rovnost a za to, aby měli všichni lidé stejnou životní úroveň a mohli žít beze strachu.
Pride je příležitostí postavit se homofobní a transfobní legislativě a ideálům. Je příležitostí, jak umožnit lidem bojovat za lidská práva - svá práva. Dává nám šanci vytvořit a bojovat za rovnější a vstřícnější společnost pro všechny.