Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč je nemožné cokoliv vymazat z internetu?

Většina z nás si myslí, že ze svých digitálních deníčků, jako jsou Instagram, TikTok a další, můžeme cokoliv vymazat během několika málo vteřin a obsah z internetu úplně zmizí. Poslední kauza kolem sociální sítě Twitter však dokazuje, že tomu tak není.

Kauza nabrala na obrátkách v úterý, kdy Peiter „Mudge“ Zaťko, bývalý šéf bezpečnosti na Twitteru, vypověděl před americkým senátním výborem, že Twitter nemaže data a digitální stopu těch uživatelů, kteří svůj účet zrušili. Twitter pak nadále nejenže využívá tato data, ale také ztrácí přehled o tom, zda a jak jsou mazána.

Problém je i s roboty a algoritmy, kteří mají na starost některé úkony, jako je právě mazání dat. Zaťko tvrdí, že Twitter nemá dostatek podkladů k tomu, aby spolehlivě dokázal odhadnout vývoj sociální sítě při zapojení těchto prvků. Kvůli zmíněným robotům se snažil z dohody o koupi Twitteru vycouvat i Elon Musk.

Twitter se proti kritice ostře ohradil a uvedl, že jde o falešné pomluvy. Již dříve tiskové oddělení sociální sítě uvedlo, že zahájilo proces v otázce mazání dat, jak daleko ale společnost skutečně pokročila, dodnes veřejnost neví.

Tato obvinění mimo jiné vyvolala diskuzi o tom, nakolik jsou data, poté co je smažeme, znovu soukromá.

Zní to velmi jednoduše, ale ať už tam zveřejníte cokoli, nikdy nečekejte, že se to znovu stane soukromým. Stáhnout něco z internetu, stisknout tlačítko reset – je téměř nemožné.
Sandra Matz, výzkumnice sociálních médií a profesorka na Columbia Business School

Sandra Matz dále říká, že při sdílení online jsme často nesoudní. Upozorňuje také, jak data ovlivnil nedávný případ Roe vs. Wade, jehož platnost byla zrušena. Díky digitální stopě teď bude daleko snazší využívat historii vyhledávání, údaje o poloze, textové zprávy a další k potrestání těch, kteří hledají online informace o potratových službách nebo přístupu k nim.

Twitter není jediný, kdo se dostal do křížku s justicí kvůli úniku či špatnému zabezpečení dat. V červenci to byla společnost Meta, u které vyšlo najevo, že Messenger umožnil orgánům činným v trestním řízení získat zprávy teenagerky z Nebrasky a její matky. Dcera plánovala podstoupit nelegální potrat.

Facebook pomohl policii stíhat 17letou dívku kvůli potratu

@yanhoechka

Ravi Sen, výzkumník v oblasti kybernetické bezpečnosti a profesor na Texas A&M University, uvedl, že donucovací orgány a další skupiny se zdroji a přístupem ke správnému druhu nástrojů a odborných znalostí by mohly za určitých okolností pravděpodobně obnovit smazaná data.

Dle zmíněného profesora mnoho lidí nezná všechna místa, kde jejich data končí.

Jakýkoli příspěvek, ať už se jedná o e-mail, komentář na sociálních sítích nebo přímou zprávu, se obvykle ukládá na zařízení uživatele, zařízení příjemce a servery vlastněné společností, jejíž platformu jste použili. V ideálním případě, pokud uživatel, který obsah vygeneroval, jej smaže, by obsah měl zmizet ze všech tří míst. Obecně se to ale tak snadno neděje.
Ravi Sen, výzkumník v oblasti kybernetické bezpečnosti a profesor na Texas A&M University

Dle Sena je možné oslovit společnosti a požádat je, aby smazaly data ze svých serverů, ačkoli mnoho z nich tento krok pravděpodobně nikdy neučiní. Šance na obnovení smazané zprávy ze zařízení uživatele se navíc časem snižuje.

Nejlepším způsobem, jak ovládat svá online data, je podle odborníků na ochranu soukromí používat primárně aplikace, které nabízejí šifrování typu end-to-end. Je také důležité spravovat nastavení zálohování v cloudu, aby bylo zajištěno, že soukromá data ze šifrovaných služeb nebudou stále dostupná jinde.

I přes všechna opatření, která může jednotlivec přijmout, ale nikdy nebude mít úplnou kontrolu nad obsahem, který zveřejnil online. Protože i když daná sociální síť smaže konkrétní příspěvek, někdo jiný už mohl daný obsah zkopírovat.

Dle Sandry Matz by si uživatelé měli více všímat toho, co sdílejí na platformách, jakkoliv pesimisticky to zní. „Předpokládejme, že vše, co tam vystavíte, může použít kdokoli a bude to žít navěky,“ řekla.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.