Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Facebook pomohl policii stíhat 17letou dívku kvůli potratu

Společnost Meta, pod kterou spadá sociální síť Facebook, poskytla policii v Nebrasce soukromé konverzace 17leté dívky. Ta je nyní stíhána za údajné zločiny spojené s potratem.

Facebook poskytl policii soukromé zprávy z Messengeru teprve 17leté Celeste Burgess. Úřady nyní dívku obviňují ze tří trestných činů, a to včetně použití potratové pilulky na objednávku a pohřbení potraceného plodu, což má být v rozporu se státními zákony.

Podle soudních dokumentů, které poprvé zveřejnil Motherboard, vyšetřoval detektiv z Nebrasky „obavy, že nezletilá žena předčasně porodila mrtvé dítě“.

V soudních záznamech stojí, že si Celeste a její matka Jessica koupily přes internet léky s názvem Pregnot – ty se často používají k bezpečnému ukončení těhotenství v prvním trimestru.

Burgess byla ve 28. týdnu těhotenství, což je později, než se doporučuje. Je to také později, než dovoluje zákon v Nebrace, který zakazuje potrat po 20. týdnu těhotenství.

Ve Spojených státech bylo zrušeno právo na potrat

by @eevelka

Celeste je souzena jako dospělá. Podle Vice navíc byly obě zatčeny a drženy na kauci 10 000 dolarů, ale záznamy z vězení naznačují, že byly propuštěny.

Potraty znásilněných Ukrajinek: Zákaz v Polsku a přísná novela zákona na Slovensku

by @_kajina

Meta se k případu vyjádřila krátce po jeho zveřejnění a tvrdí, že netušila, že detektivové vyšetřují potrat. „Z dokumentů vyplývá, že policie v té době vyšetřovala případ narozeného mrtvého dítěte. Nikoli potratu," řekl mluvčí Mety Andy Stone.

Celý případ nyní vyvolává ve Státech obavy z ochrany soukromí. Aktivisté za práva na potrat a aktivisté za práva na digitální soukromí už stíhání odsoudili.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.