Pořízení psa je rozhodnutí, které s sebou nese spoustu výhod i nevýhod a člověk při něm musí přemýšlet opravdu zodpovědně. Abych získala lepší přehled, zeptala jsem se svých kamarádek, které psa mají, jaké vidí plusy a mínusy tohoto kroku.
Kdyby mělo jedno slovo vystihnout psy, byla by to loajalita. S pořízením psa už se nikdy nebudeš cítit sám*a. Čeká tě bezpodmínečná láska a jistota, že na tebe bude vždycky někdo doma věrně čekat.
Není terapie, jako terapie, ale psi jsou známí svým pozitivním vlivem na duševní zdraví. Nejen ti speciálně vycvičení k emoční podpoře, ale všichni psi mohou zlepšovat psychickou pohodu. Pomáhají snižovat bolesti, úzkosti a deprese u lidí s fyzickými i duševními problémy. A pokud jsi vysokoškolský student*ka, můžeš si být jistý*á, že ti pes pomůže snížit stres během zkouškového období.
Na to se váže japonská studie, která dokazuje, že při interakci se psem se nám v těle zvyšuje hladina oxytocinu, tedy hormonu štěstí – ten se podle studie vyplavuje při očním kontaktu se psem.
Na tento mechanismus se blíže zaměřili japonští zoologové a neurovědci, kteří sledovali, co se děje v těle člověka během kontaktu se psem. Koncentrace oxytocinu byla měřená v moči před třicetiminutovou interakcí se psem a poté 20 minut po jejím skončení. Výsledky ukázaly zvýšení hladiny oxytocinu po půlhodině strávené se psem.
Pokud se přes den moc nedokopeš ven, pořízením psa se to změní. Majitelé a majitelky psů mají totiž větší pravděpodobnost, že dosáhnou každodenního doporučeného množství pohybu (minimálně 150 minut týdně) než lidé, kteří psa nevlastní.
Pokud zvažuješ pořízení psa, udělej si důkladný průzkum o jednotlivých plemenech, aby tvůj výběr co nejlépe odpovídal tvému životnímu stylu. Každé plemeno má totiž jiné potřeby, ať už jde o pohyb, péči nebo povahu, a nechceš, aby byl tvůj pes nešťastný z nedostatku pohybu.
Majitelé a majitelky psů se s větší pravděpodobností setkávají a rozvíjí konverzaci s ostatními lidmi během procházek. Studie publikovaná v odborném časopise PLOS ONE například zjistila, že lidé s domácími mazlíčky, zejména psy, častěji navazují neformální rozhovory s neznámými lidmi, což vede k rozšíření jejich sociálního okruhu.
Být vlastníkem psa znamená být součástí široké psí komunity. Česká republika se řadí mezi země s jednou z nejvyšších koncentrací psů na obyvatele v Evropě – v roce 2022 to bylo přibližně 0,21 psa na osobu. To z Česka dělá jednu z evropských zemí, kde je vlastnictví psa velmi běžné. Ve vedení bylo v roce 2022 Portugalsko a následující rok (2023) Maďarsko.
S pořízením psa přichází i velká časová náročnost, která může být zpočátku obtížná na zvládnutí. Pes potřebuje pravidelné procházky, a pokud si pořídíš štěně, může být dokonce nutné vstávat i v noci, aby se naučilo chodit na záchod ven.
Je důležité si uvědomit, že jde o živého tvora, pro kterého je vycházka vrcholem dne. Dospělý pes by měl minimálně 2x denně na delší procházku, aby byl spokojený a zdravý. Požadavky na délku procházek se odvíjí i od plemene.
Pes není levná záležitost, spíše naopak. Než si ho pořídíš, měj na paměti, že tě čekají pravidelné finanční výdaje. Kromě psího žrádla jsou to také doplňky, jako pelíšek, obojek, vodítko, a především veterinární péče a s ní spojené zdravotní náklady.
Navíc nesmíš zapomenout na hlídání, pokud nemáš k dispozici pomocnou ruku. Dog-sitters, neboli hlídači*hlídačky psů, si v Praze účtují až 250 korun za hodinu, což se může rychle nasčítat, když si budeš chtít vyjet nebo vyrazit pryč bez psa.
Když se rozhodneš vzít psa s sebou, musíš počítat s dalšími výdaji spojenými s cestováním. Ne všechny dopravní prostředky přepravují mazlíčky, a pokud ano, většinou za poplatek. Stejně tak ubytování může být dražší, pokud vůbec dostupné – mnoho ubytovacích zařízení totiž stále nepřijímá zvířata.
Pořízením psa se můžeš rozloučit s osobním prostorem a volným časem. Tvůj rozvrh a plány se odteď budou točit kolem tvého mazlíčka. Kamarádi by chtěli na výlet do zahraničí? Pro tebe to hned znamená vymýšlení, jak bude o psa postaráno. Se spontánními rozhodnutími se můžeš rovnou rozloučit, protože péče o psa vyžaduje neustálé plánování a přizpůsobování.
Stejně jako u lidí, i u zvířat může vzniknout separační úzkost, což může mít velký vliv na tvá budoucí rozhodnutí a plány. Jakmile se se svým mazlíčkem sžiješ, bude pro tebe i pro něj těžké se od sebe odloučit. Mnoho lidí pak zažívá, že se jejich život „zpomalí“ nebo „ustálí,“ což může mít pozitivní efekt, ale ne vždy je to pro mladé lidi žádoucí nebo prospěšné.
Pořízení psa může být to nejlepší i nejhorší rozhodnutí. Je opravdu důležité si promyslet, jestli jsi dostatečně připravený*á na to se o psa stoprocentně postarat, věnovat mu svůj čas, energii i peníze, ještě pokud zvažuješ větší plemeno s živější náturou. I psi můžou mít deprese a nikdo nechce mít doma nešťastného mazlíčka, protože mu nedokáže dát, co potřebuje.