Domácí mazlíčci jsou nedílnou součástí naší každodennosti, nemusí ale mít rádi nové lidi - a už vůbec ne ty, kteří jim najednou sedí na sedačce, objímají jejich majitele a majitelky a narušují jim prostor. Jak poznáš, že tvůj nový partner nebo partnerka vadí tvému mazlíčkovi?
Češi a Češky milují domácí mazlíčky. V roce 2023 bylo Česko čtvrtou zemí v Evropské unii s největším počtem majitelů psů. Ani kočky už dávno nejsou pouhými lovci myší. Čtyřnozí parťáci jsou právoplatnými členy rodiny (vet bills says it all) a se svými majiteli a majitelkami jezdí na výlety, dovolené, chodí s nimi na kafe, a pokud jsou majitelé a majitelky single, jsou i součástí jejich dating life.
Stejně jako lidem, ani zvířatům se ale nemusí všichni líbit, přitom podle dotazníku platformy TrustedHousessitters jsou sympatie mazlíčků vůči novým milostným objevům důležitým faktorem při jejich výběru.
1. Značkuje si území
Podle veterinářky Rebeccy MacMillan je jedním ze znaků antipatie vůči novým lidem značkování svého území, ať už počůráním se na různých místech v bytě nebo škrábáním a kousáním nábytku. Stejně tak se zvíře může mstít i na samotných věcech partnera nebo partnerky, čůrat do bot, trhat oblečení nebo je jinak poškozovat.
2. Řeč těla
Tohle vyžaduje od majitele*majitelky znát a umět číst svého mazlíčka. Pokud kočka či pes pravidelně vykazuje známky strachu, nervozity nebo stresu v přítomnosti nového člověka, i když je obvykle veselý, lidi vítá a je přátelský, něco je špatně. Můžou to prozradit třeba sklopené uši, stažený ocas nebo celkově nezvyklé chování napovídající o nepohodlí zvířete. Pokud chce nový partner*partnerka psa či kočku pohladit, zvíře uhýbá nebo se krčí. Vše ale záleží na přirozené povaze zvířete, pro některé je přítomnost nových lidí obecně méně příjemná.
3. Ignorace nového partnera*partnerky
Pokud tvůj pes nebo kočka nového člověka ignorují, nevšímají si ho, nereagují na jméno a zkrátka dělají, že ho nevidí, asi se jim moc nepozdává.
4. Agresivní chování
Mazlíčci můžou být kvůli přítomnosti cizáka v jejich teritoriu i agresivní, což se může projevit vrčením, syčením, ceněním zubů nebo v nejhorším i útokem, pokud se partner*partnerka přiblíží moc blízko ke zvířeti nebo majiteli*majitelce. To může hlavně u psích kámošů vyvolat ochranářské chování.
5. Staví se mezi tebe a přítele*přítelkyni
Chceš dát druhé polovičce pusu, obejmout ji nebo se prostě přitulit u telky, ale tvůj pes či kočka se doslova staví mezi vás? Je možné, že jen žárlí, ale také tě může jemněji chránit před někým, komu nevěří.
6. Fyzické projevy stresu
Průjem nebo zvracení v přítomnosti partnera*partnerky může celkem jasně napovědět, že se zvířeti něco nelíbí. Dalším ukazatelem může být podle MacMillan také zvýšené padání srsti.
I ti nejvíce společenští psi nebo kočky můžou být v přítomnosti nováčka na jejich území nesví. Chce to čas, trpělivost, opatrnost a individuální přístup. Přeci jen jsou to oni, kdo jsou právoplatnými pány domu.
1. Take it easy
Tohle platí především, pokud máš psa - pro první představení zvol neutrální teritorium, jako je park či louka. Nikomu by se nelíbilo, kdyby se mu cizák nacpal hned napoprvé domů.
2. Respektuj prostor zvířete
Pokud vypadá pes nebo kočka z nové návštěvy očividně nesvůj*nesvá, nenech ji sahat na jejich věci - misky, pelíšek nebo hračky, dokud nebudou vypadat více comfy.
3. Láska prochází žaludkem
Snad drtivá většina mazlíčků miluje dobrůtky. Narvi kapsy partnerovi*partnerce oblíbenými snacky tvého miláčka a nech ho, aby si od něj pamlsek vzal. Pokud je zvíře s novým člověkem celkem v pohodě, nech ho, aby mazlíčkovi naservíroval i večeři.
4. Kvalitně strávený čas
Dělejte aktivity společně, choďte na procházky, do přírody nebo na výlety. Nech partnera*partnerku, aby s tvým čtyřnohým parťákem dělal to, co má nejradši - házení balónku, hraní si s myškou na šňůrce nebo třeba dělání triků za dobrůtky.
5. Vysvětli partnerovi*partnerce, jaký tvůj pes nebo kočka je
Jak říká naše psí trenérka - výchova psů je často spíš o výchově lidí. Sděl novému objevu, kdo tvůj pes nebo kočka je. Jakou má povahu, co má nebo nemá rád. Nehladit po hlavě, nebo naopak podrbat za ušima? Házet klacíček, nebo mu*jí hračky raději nebrat?
6. Trpělivost is the key
Přivykání si někomu novému chce čas a spoustu trpělivosti. Pamatuj, že mazlíček tady byl první a jemu někdo „leze do baráku“ a krade páníčka*páníčku.
7. Vyhledej odborníka
Pokud si nevíš rady a tvůj mazlíček nového partnera nebo partnerku očividně nesnáší, vyhledej v okolí psího trenéra*ku či specialistu*ku na kočičí chování. Oni ví, jak se zvířaty pracovat, a individuálně ti poradí.