Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kvalita ovzduší v New Yorku zůstává riziková kvůli ničivým požárům v Kanadě

Nezastavující se quebecké požáry zanechávají New York zahalený hustým kouřem, což vede k velmi nezdravé kvalitě ovzduší. Odborníci upozorňují, že znečištění může přetrvávat až do čtvrtka a možná i déle.

Kvalita ovzduší v New Yorku zůstává riziková, protože z ničivých požárů v Kanadě se na jih valí další hustý kouř. Odborníci uvedli, že quebecké požáry nemají žádný konec a znečištění může přetrvávat do čtvrtka a možná i do víkendu. Tato situace vedla k rušení venkovních aktivit ve školách na východním pobřeží, zrušení představení na Broadwayi a zastavení letecké dopravy.

Podle indexu kvality ovzduší má New York nejhorší kvalitu ovzduší mezi velkými městy na světě. Úrovně se dostaly nad 350, což je považováno za „nebezpečné“. Varování o kvalitě ovzduší bylo vydáno ve 13 státech USA, které se dotklo přibližně 115 milionů lidí.

Celé severovýchodní pobřeží bojuje s kouřem pohybujícím se na jih z více než 400 lesních požárů zuřících v Kanadě. Tyto požáry vedly k masovým evakuacím v provincii Quebec a kanadští představitelé varovali, že může jít o nejhorší sezónu lesních požárů v historii země. Již bylo spáleno více než 6,7 milionu akrů půdy, přičemž odborníci a úředníci naznačují, že tyto požáry jsou důsledkem změny klimatu, která zhoršila lesní požáry po celém světě.

Studie z roku 2021 podporovaná National Oceanic and Atmospheric Association ukázala, že změna klimatu byla hlavní příčinou nárůstu horkého a suchého požárního počasí na západě USA. OSN varovalo, že do roku 2090 by mohla intenzita globálních požárů v důsledku klimatické změny vzrůst až o 57 %.

Úředníky zaskočila jak intenzita, tak rozšíření letošních požárů. V Kanadě požáry hoří téměř ve všech provinciích a na všech územích, což je neobvyklé. Požáry v Kanadě přicházejí dva roky po předchozí sezóně požárů, která byla bezprecedentní. Průběh požárů a zhoršení kvality ovzduší se navíc odehrává právě ve chvíli, kdy se koná konference o změně klimatu v Německu. Je proto nezbytné, aby političtí lídři přijali odvážná opatření v oblasti klimatu.

Zdroje: Independent, CBC, The Guardian

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.