Španělské předsednictví Rady EU čeká zkouška hned koncem července, kdy se v zemi budou konat parlamentní volby a velmi pravděpodobně budou mít na směřování španělských cílů vliv.
Po půlročním švédském předsednictví Rady Evropské unie převzalo štafetu 1. července na dalších šest měsíců Španělsko. Jak si země vytyčila, jednou z jejích hlavních priorit bude Ukrajina, která čelí už téměř 17 měsíců ruské agresi. Tento cíl demonstroval socialistický premiér Pedro Sánchez hned v první den své role když se rozhodl okupovanou zemi navštívit, vyjádřit jí podporu v několika oblastech a ujistit ukrajinské činitele, že v ní bude unijní blok pokračovat i nadále.
Další z priorit je i migrační pakt, o kterém členské země už dlouho jednají a který by Sánchezova země chtěla během svého úřadujícího období dokončit. Španělské předsednictví čeká nicméně zkouška hned koncem července, kdy se v zemi budou konat parlamentní volby. Větší šanci v nich vyhrát má totiž pravicová opozice, která se k migračnímu paktu staví diametrálně jinak než Sánchezova vláda, a tak je otázkou, jak velký vliv budou volby na cíle předsednictví mít.
A jaké cíle to tedy kromě podpory Ukrajiny a dokončení migračního paktu jsou?
Španělsko chce podporovat rozvoj strategických průmyslových odvětví a technologií v Evropě, rozšiřovat její obchodní vztahy i posilovat dodavatelské řetězce. Zvláštní pozornost chce pak směřovat na Latinskou Ameriku i na komplexní strategii, která má zajistit hospodářskou bezpečnost a vedoucí postavení EU ve světě do roku 2030.
Dalším cílem, který si španělské předsednictví vytyčilo, je ekologický přechod, a to skrze reformu trhu s elektřinou nebo urychlení legislativy týkající se balíčků Fit for 55. chce také prosazovat opatření na snížení množství odpadu a mikroplastů i navrhovat udržitelné výrobky a výrobu ekologických paliv.
Španělsko chce bojovat proti daňovým únikům velkých nadnárodních společností a usilovat o revizi finančního rámce na období 2021–2027. Jeho cílem je také prosazovat rozšíření práv pracovníků v několika oblastech i zranitelných skupin, včetně například dětí, žen trpících násilím nebo osob se zdravotním postižením.
V dobách vážných mezinárodních výzev se bude španělské předsednictví snažit především o posílení evropské jednoty, a to skrze prohloubení vnitřního trhu, dokončení bankovní unie, koordinovanou podporu Ukrajiny i dalších sousedních států nebo společného řízení migračních a azylových procesů. Zapomenout nechce ale ani na další rozvoj společných evropských hodnot i identity.
Zdroje: ČTK, Spanish presideny, Eurostat