Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Potratová práva v USA: Co je čeká v roce 2023

Právo na potrat ve Spojených státech prošlo v posledním roce historickými obraty k horšímu. Co se změnilo a co čeká potratová práva v roce 2023?

Ve Spojených státech bylo zrušeno právo na potrat

@eevelka

Od zrušení federální ochrany práva na potrat ve Spojených státech amerických uběhlo přes šest měsíců. Nejvyšší soud v červnu zrušil rozsudek v případu Roe v. Wade z roku 1973, kterým byly potraty v minulém století legalizovány. Jen 48 hodin po rozsudku už byly zakázány potraty například ve státech Alabama, Arkansas nebo Oklahoma, postupně jich ale přibylo mnohem víc a nyní platí alespoň určitá omezení potratů ve valné většině států. Ze dne na den se tak uzavřely i ty potratové kliniky, které byly útočištěm a jedinou možností pro miliony žen.

Podle říjnové zprávy Guttmacherova institutu ztratilo od té doby více než 20 milionů žen v plodném věku přístup k interrupci. Pokud tak nemají dostatečné kontakty či finance, aby si zajistily přerušení těhotenství v jiném státě, musí se uchýlit k jiným řešením, včetně těch metod potratu, které ohrožují jejich vlastní životy.

Dá se očekávat, že v roce 2023 bude představena další omezující legislativa. Přijaty by mohly být nejen nové zákazy potratů, ale i další druhy zákonů zaměřených na postihování lidí nebo společností, které pomáhají ženám podstoupit potrat například tím, že je financují nebo pomáhají ženám cestovat do států, kde je zákrok legální, nebo že zveřejňují informace o interrupci na internetu.

Bitva o medikamentózní potraty, které představují více než polovinu potratů ve Spojených státech, se v příštím roce pravděpodobně také rozšíří. Poptávka po zásilkách potratových pilulek ze zámoří po zrušení Roe v. Wade prudce vzrostla, konzervativní státy by tak mohly přijmout zákony zaměřené na minimalizování takových zásilek.

Vše ale není ztraceno. V posledních týdnech se totiž Bidenově administrativě podařilo prosadit dva kroky, které potratová práva naopak rozšiřují. Maloobchodní lékárny v USA mohou odteď vydávat potratovou pilulku mifepriston. V současné době získávají pacientky mifepriston, součást dvojkombinace léků, které jsou bezpečné a účinné při vyvolání potratu, osobně pouze od poskytovatele zdravotní péče. Podle nových pravidel je stále vyžadován lékařský předpis, ale pacientky si nyní mohou pilulku vyzvednout v obchodě nebo si ji objednat poštou.

Minulé úterý navíc ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo právní memorandum, v němž uvádí, že tyto léky lze legálně zasílat poštou, a to i do států, kde jsou potraty zakázány – pokud tedy odesílatel věří, že je příjemce použije v souladu s místními zákony. To bylo dosud zákonem z roku 1878 zakázáno. Zasílání „obscénních“ materiálů, včetně jakéhokoli „předmětu nebo věci určené či upravené k vyvolání potratu“, bylo podle dobového znění zákona nelegální.

Potratová práva čeká ve Spojených státech ještě dlouhý boj, naději ale můžou přinést alespoň výsledky kongresových voleb, ve kterých demokraté překvapivě uspěli, a to i díky postojům republikánů k interrupcím. Mohli by tak do svých nadcházejících kampaní výrazněji zařadit rozšíření práva na potrat, aniž by se báli, že je to jakkoliv poškodí.

Zdroje: ČTK, Reuters, Euronews, The Guardian