Před měsícem a půl unikl návrh stanoviska, ve kterém soudci Nejvyššího soudu USA hlasovali pro zrušení precedenčního rozsudku v kauze Roe v. Wade. Netrvalo dlouho a k jeho zrušení v pátek opravdu došlo.
Roe v. Wade byl případ Nejvyššího soudu USA, který se týkal interrupcí ve Spojených státech. V roce 1970 podala Jane Roe (jméno Jane Roe je označení pro člověka, který nechce uvádět své pravé jméno) u soudu žádost o potrat, který jí dříve nebyl umožněn. Argumentovala přitom tím, že je obětí znásilnění. Proti ní se u soudu za stát Texas postavil právník Henry Wade. Případ se po několika odvoláních dostal až k Nejvyššímu soudu USA, který nakonec rozhodl ve prospěch Jane Roe. Rozsudek z roku 1973 se stal precedentem, na jehož základě jsou potraty v USA legální.
Tedy alespoň byly, až do pátku 24. června 2022. Konzervativní Nejvyšší soud Spojených států amerických totiž před třemi dny precedent Roe v. Wade zrušil, čímž odebral právu na potrat federální ochranu. Jednotlivé státy si tak odteď mohou samy určit, zda budou na jejich území potraty legální, či nikoliv, popřípadě zda je pouze omezí. Očekává se ale, že se k jejich omezení nebo zakázání uchýlí asi polovina všech amerických států. Třináct z nich má totiž takzvané trigger laws, které potraty zilegalizují okamžitě po rozsudku Nejvyššího soudu.
Přibližně 48 hodin po zrušení federální ochrany práva na potrat už proto zakázaly potraty například státy Alabama, Arkansas nebo Oklahoma. Ze dne na den se v těchto státech uzavřely potratové kliniky, které byly útočištěm a jedinou možností pro miliony žen.
Je přitom zcela logické, že zrušením práva na potrat počet zákroků neklesne, jen budou prováděné v nebezpečných podmínkách. Ohroženo bude tak zdraví nejen plodu, ale i matky samotné. Dopady bude mít zrušení zmíněného precedentu především na nízkopříjmové rodiny, které se potýkají s ekonomickými problémy a které budou muset jezdit na potraty do těch států, ve kterých ještě právo na ně nebylo zrušeno.
Se zákazem potratů jsou nyní ohroženy i další lidská a občanská práva, která vyplývají z práva na soukromí zakotveného v americké ústavě. Je možné, že v dalších měsících či letech dojde k omezení například práva na manželství homosexuálních párů. S konzervativní většinou v Nejvyšším soudu jsou téměř všechny současné liberální hodnoty ohroženy a naopak opatření, která prosazují republikáni, jsou velmi často přijímána. Bohužel jsou ale v zemi zaslíbené ohroženy nejen liberální hodnoty, ale také základní lidská práva. Amerika se vrací do středověku a fiktivní Příběh služebnice se stává realitou.