Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Poslední velkofilm Hayao Miyazakiho ze studia Ghibli se obešel bez marketingu

Hořkosladká zpráva pro fanoušky Miyazakiho: v červenci proběhla japonská premiéra jeho posledního filmu s názvem Chlapec a volavka. V článku si shrneme vše, co zatím víme.

Pohádky nejen pro děti

Minimálně draka z Cesty do fantazie nebo dům na kuřích nohách ze Zámku v oblacích jsi mohl/a vidět třeba na Pinterestu, když už ne ve filmu. Světově známé počiny studia Ghibli za mě nejsou s ničím jiným srovnatelné – nabídnou ti ty nejnádhernější scenérie, roztomilé postavy, japonské mýty a příběhy o lásce, životě i smrti. Neodmyslitelnou součástí jsou soundtracky od Joea Hisaišiho.

Víc se o jednotlivých filmech a jejich úspěších dočteš tady:

Filmové studio Ghibli 2/2: Pohádky nejen pro děti

@vil.a

Dva názvy

Jak již zaznělo, režisér si nepřál jakýkoliv marketing, kterým by svůj poslední film propagoval, ani trailer. Až do premiéry jsme měli jen název a minimalistický plakát, ze kterého nebylo moc poznat, kromě jednoduché črty ptáka, kterou nakreslil sám Miyazaki a stylem se liší od ostatních plakátů. Doslovný překlad je Jak žiješ?, v Americe se snímek objeví pod názvem Chlapec a volavka.

Příběh

Film pojednává o chlapci, jehož matka tragicky zemřela a otec se oženil s její sestrou. Kluk potká mluvící volavku, která mu prozradí, že jeho matka stále žije a on ji může zachránit. Záchrana vlastních rodičů byla v minulosti jedním z hlavních motivů Cesty do fantazie, novinkou je tady autobiografická rovina snímku, konkrétně zaměstnání Miyazakiho otce, blízký vztah k matce i život na venkově.

Česká premiéra?

Americká premiéra proběhne letos 1. října na festivalu NYFF společně s dalšími očekávanými filmy jako Priscilla s Jacobem Elordim nebo Strange Way Of Life s Pedrem Pascalem. Miyazaki má jednoho Oscara za nejlepší animovaný film a za svůj předposlední film z roku 2013 Zvedá se vítr byl nominován o rok později – vypadá to, že ne naposledy. Doufejme, že se Chlapec a volavka dostane i do českých kin.

O režisérovi a jeho výjimečné tvorbě si přečti tady:

Filmové studio Ghibli 1/2: Režisér Hajao Mijazaki

@vil.a