Japonské animáky zná alespoň od vidění každý. Možná dokonce patříš mezi fanoušky filmů od Ghibli stejně jako já. Princezna Mononoke, Cesta do fantazie nebo Zámek v oblacích – kdo za tímto uměním stojí a čím je výjimečný?
Profesorka americké univerzity jednoduše v krátkém videu shrnula, jak se japonský anime styl liší od amerických cartoons.
Jako hlavní rozdíly uvádí jiný způsob animace, kdy se postavy (z ekonomických důvodů) pohybují trhavě , mají také velké oči, ve kterých je možné jednoduše promítnout emoce. Dále postavy nebývají černobíle jen kladné, nebo záporné, navíc „pohádky“ často nemají typický happy end.
Asi nejúspěšnější producent anime filmů je studio Ghibli. Na kontě má přes 20 celovečeráků a nespočet ocenění. V 80. letech ho založili kolegové Takahata a Mijazaki. V roce 2001 vydali doposud nejvýdělečnější japonský film Cesta do fantazie, který můžeš zhlédnout na Netflixu i s českým dabingem.
Zaměřme se na Mijazakiho , režisérského génia, a jak to bývá, i tak trochu podivína, stojícího za obrovským úspěchem a spoustou legendárních hlášek:
Britannica píše, že se Mijazaki narodil v roce 1941 v Tokiu a jeho otec pracoval v továrně na letadlové díly, proto byl letectvím inspirován i ve svých filmech. Vystudoval ekonomiku, ale ihned se pustil do animování ve studiu Toei, kde poznal svého budoucího firemního partnera Takahatu a taky svou ženu Akemi. Asi po 30 letech působení v Ghibli Mijazaki ohlásil odchod do důchodu, který byl však doposud odložen. V roce 2015 získal Oscara a v roce 2018 vznikl jeho nejnovější krátký film pro Ghibli muzeum a také první film zcela vytvořený počítačově. Podle ČSFD chystá další velký film How do you live? na rok 2023.
Jako poslední zmíním neodmyslitelnou součást Mijazakiho filmů: Hudbu. Legendární soundtracky z velké části skládá Joe Hisaishi, který koncertuje po celém světě. Jeho skladby mám osobně nejradši puštěné jako kulisu, když se potřebuju soustředit třeba na učení.