Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Filmové studio Ghibli 1/2: Režisér Hajao Mijazaki

Japonské animáky zná alespoň od vidění každý. Možná dokonce patříš mezi fanoušky filmů od Ghibli stejně jako já. Princezna Mononoke, Cesta do fantazie nebo Zámek v oblacích – kdo za tímto uměním stojí a čím je výjimečný?

Profesorka americké univerzity jednoduše v krátkém videu shrnula, jak se japonský anime styl liší od amerických cartoons.

Jako hlavní rozdíly uvádí jiný způsob animace, kdy se postavy (z ekonomických důvodů) pohybují trhavě , mají také velké oči, ve kterých je možné jednoduše promítnout emoce. Dále postavy nebývají černobíle jen kladné, nebo záporné, navíc „pohádky“ často nemají typický happy end.

Víc o manga i anime se dozvíš třeba v tomhle článku:

ANIME & MANGA. Kde začít?

by @kulhak_

Asi nejúspěšnější producent anime filmů je studio Ghibli. Na kontě má přes 20 celovečeráků a nespočet ocenění. V 80. letech ho založili kolegové Takahata a Mijazaki. V roce 2001 vydali doposud nejvýdělečnější japonský film Cesta do fantazie, který můžeš zhlédnout na Netflixu i s českým dabingem.

Zaměřme se na Mijazakiho , režisérského génia, a jak to bývá, i tak trochu podivína, stojícího za obrovským úspěchem a spoustou legendárních hlášek:

Britannica píše, že se Mijazaki narodil v roce 1941 v Tokiu a jeho otec pracoval v továrně na letadlové díly, proto byl letectvím inspirován i ve svých filmech. Vystudoval ekonomiku, ale ihned se pustil do animování ve studiu Toei, kde poznal svého budoucího firemního partnera Takahatu a taky svou ženu Akemi. Asi po 30 letech působení v Ghibli Mijazaki ohlásil odchod do důchodu, který byl však doposud odložen. V roce 2015 získal Oscara a v roce 2018 vznikl jeho nejnovější krátký film pro Ghibli muzeum a také první film zcela vytvořený počítačově. Podle ČSFD chystá další velký film How do you live? na rok 2023.

Jako poslední zmíním neodmyslitelnou součást Mijazakiho filmů: Hudbu. Legendární soundtracky z velké části skládá Joe Hisaishi, který koncertuje po celém světě. Jeho skladby mám osobně nejradši puštěné jako kulisu, když se potřebuju soustředit třeba na učení.