Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Filmové studio Ghibli 2/2: Pohádky nejen pro děti

Japonské animáky zná alespoň od vidění každý. Možná dokonce patříš mezi fanoušky filmů od Ghibli stejně jako já. Dnes si o nich povíme víc a nějaké ti doporučím!

V minulém článku jsem psala o režisérovi Mijazakim. Teď se podíváme na jeho celosvětově úspěšné filmy, z nichž jsem vybrala TOP 5, které prostě musíš vidět.

První část si připomeň tady:

Filmové studio Ghibli 1/2: Režisér Hajao Mijazaki

by @vil.a

1. Cesta do fantazie (2001)

Příběh vypráví o San, která se ztratí v tajemném městě s lázněmi pro bohy. Najít cestu ven zpět k rodičům jí pomůže Haku, člověk-drak, ale San si musí svobodu tvrdě odpracovat, a tak dře v lázních pod vedením zlé čarodějnice. Film o dospívání, hledání sebe sama, ošklivých i hezkých lidských vlastnostech, které jsou v každém z nás, lásce a odpuštění má trochu otevřený konec, který tě nechá unést se vlastní fantazií i po jeho skončení.

Magickému světu s obskurními postavami dávám 10/10, ČSFD se mnou skoro souhlasí se svými 87 %.

2. Zámek v oblacích (2004)

Mezi klidným nebem a zelenou zemí probíhá válka. Kloboučnice Sophie odmítne obsloužit dámu, ze které se vyklube zlá čarodějnice a která Sophie prokleje. Dívka se promění ve starou babičku a vydá se najít způsob, jak kletbu zlomit. Cestou potká chodící zámek, v němž najde práci jako uklízečka. V zámku bydlí mladý čaroděj Haul se dvěma pomocníky. Stáří, strach, kouzla, válka a láska jsou hlavními tématy, která se v příběhu objeví. Jestli Sophie znovu omládne a válka skončí, musíš zjistit až ty sám/sama.

Nejen za přenádherné scény nekonečných luk dávám 10/10. ČSFD hodnotí 85 %.

3. Princezna Mononoke (1977)

Nejstarší film z našeho seznamu a taky první, který mě uvedl do světa Ghibli. Tento snímek je i tím nejpodivnějším, a možná nejnásilnějším ze všech zmíněných. Princezně vychované vlky se nelíbí, že existuje město na výrobu železných zbraní, které ničí okolní přírodu. Ve městě vládne slečna Eboši a ve slévárně pracují ženy vojáků. Zvrat nastává, když město navštíví prokletý, umírající mladý muž hledající pomoc. Tu mu poskytne duch lesa, jehož hlavu se snaží Eboši získat. Silný příběh o první lásce, neštěstí, důležitosti ochrany životního prostředí, nesmyslnosti válek a smrti tě donutí zapřemýšlet.

Neobyčejný film plný zvratů je stále aktuální. Dávám zase 10/10, nezlob se. ČSFD říká 87 %.

4. Ponyo (2008)

Další dva filmy jsou oddechovější. Roztomilá rybička Ponyo se touží stát člověkem, což se jí vyplní, a ona potká svého nejlepšího kamaráda.

Úžasně animovaný mořský svět a příběh, který zahřeje u srdce , ode mě dostává 7/10. ČSFD hodnotí 78 %.

5. Arrietty ze světa půjčovníčků (2010)

V našem světě žijí malincí lidé, kteří si od nás půjčují zkrátka vše, co potřebují k životu.

Úsměvný film, u kterého si odpočineš , hodnotím 6/10. ČSFD se líbí víc, konkrétně na 84 %, i proto ho do seznamu zařazuji.

Mezi další klasiky patří odpočinkové snímky Můj soused Totoro, Království koček, ale také smutnější Naušika z Větrného údolí nebo Hrob světlušek.

Pokud jsi fanda asijské kinematografie, nenech si ujít festival Filmasia, který probíhá do 6. prosince. S Mijazakim sice počítat nemůžeš, ale je to super příležitost objevit nové filmy. Navíc všechny filmy, o kterých jsme si dnes řekli, jsou momentálně dostupné na Netflixu! Tak co, který si pustíš jako první?