Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Hlasování o manželství pro všechny se blíží. Sněmovna bude vybírat z těchto pěti variant

Poslanecká sněmovna by mohla už ve středu ve třetím čtení hlasovat o uzákonění rovných sňatků pro všechny. Možných podob finálního návrhu zákona je ale pět. Jaké jsou? A co gay a lesbickým párům (ne)povolují?

1. Rovné manželství pro stejnopohlavní páry

Předložili: Skupina poslanců a poslankyň v čele s Josefem Bernardem (STAN)

Rovné manželství gay a lesbickým párům i jejich dětem zajistí plnou rovnoprávnost. Jeho součástí by byla i společná rodičovská práva, která zahrnují možnosti jak adopce, tak přisvojení (tedy procesu, ve kterém se jednotlivec nebo pár stanou zákonem uznanými rodiči dítěte, se kterým nejsou biologicky spřízněni).

Proč pořád ještě řešíme manželství pro všechny? Zeptali jsme se queer osobností, co v Česku brzdí rovná práva

@eevelka

2. Ne manželství, ale partnerství

Předložili: Josef Cogan (STAN), Ondřej Kolář (TOP 09), Taťána Malá (ANO), Jakub Michálek (Piráti) a Helena Válková (ANO)

Tento návrh přiznává gay a lesbickým párům stejná práva jako manželům, včetně třeba společného jmění nebo vdoveckého důchodu, zřizuje jim ale nový institut s názvem partnerství. Poslanci a poslankyně, kteří tento pozměňovací návrh předložili, podle svých slov podporují plnohodnotné manželství, obávají se ale, že Sněmovnou neprojde, a proto přišli s úpravou názvu.

3. Partnerství bez možnosti adopce

Předložili: Jiří Navrátil (KDU-ČSL) a Helena Válková (ANO) 

Druhý pozměňovací návrh zachovává charakteristiku toho prvního, tedy svazek s názvem partnerství, navíc ale gay a lesbickým párům ubírá z jejich práv. Podle druhého návrhu by si totiž mohly dítě pouze osvojit, nikoliv adoptovat. Pro děti z ústavní péče by to tedy znamenalo, že by musely projít adopčním procesem s prvním z rodičů, který by tak získal plná rodičovská práva jako jednotlivec, a následně by musely projít stejným procesem znovu, aby si je přisvojil i druhý rodič. Celý proces je tedy mnohem náročnější jak na psychiku dětí i rodičů, tak i na státní administrativu.

4. Partnerství bez možností adopce i osvojení

Předložili: Karel Haas (ODS), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Zuzana Ožanová (ANO) 

Třetím pozměňovacím návrhem je svazek s názvem partnerství, ve kterém si nebudou moci gay a lesbické páry dítě adoptovat ani osvojit. Žádné společné rodičovství tedy povoleno nebude a situace bude vesměs stejná, jako je nyní. Jediné, co by takový návrh těmto párům přiznal, jsou zbytková práva - tedy společné jmění a vdovecké důchody.

Předložen byl následně Janem Sílou a Jaroslavem Dvořákem z SPD další pozměňovací návrh, který je ale svým obsahem naprosto totožný s návrhem třetím, liší se jen v důvodové zprávě. Výsledek by byl nicméně pro gay a lesbické páry a jejich děti stejný.

5. Partnerství bez ničeho

Předložili: Václav Král (ODS) s Alešem Juchelkou (stínový ministr práce a sociálních věcí za ANO) 

Tím (co se rovných práv týče) nejslabším pozměňovacím návrhem, je ten čtvrtý, který počítá pouze se změnou názvu, nikoliv práv. Podle něj by se dosavadní registrované partnerství přejmenovalo jen na partnerství, přičemž by gay a lesbickým párům nepřiznal žádné společné adopce, žádné přisvojení ani žádná jiná nová práva. Naopak by i nadále považoval lidi, kteří spolu sdílí domácnost, za osoby blízké.

Zdroje: ČTK, Jsme fér