Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Polský premiér se vyslovil pro trest smrti, valí se na něj kritika

Polský premiér Mateusz Morawiecki se před pár dny velmi překvapivě vyslovil pro trest smrti. Prohlášení jde proti katolické církvi, která má v Polsku silný hlas, ale i proti 27 členským státům Evropské unie – v žádném z nich totiž trest smrti neplatí. 

Premiér Mateusz Morawiecki debatoval na Facebooku a na otázku svého odpůrce, zda by obnovení trestu smrti za nejtěžší zločiny včetně vlastizrady mohlo zabránit vládě ještě víc uškodit společnosti, uvedl, že by se to mělo promyslet a že by se nemělo postupovat unáhleně. Zrušení trestu smrti pokládá za „předčasný vynález“ 90. let minulého století.

„Za nejtěžší zločiny by podle mého názoru měl být trest smrti přípustný. V tomto názoru nesouhlasím s naukou církve, protože jsem stoupencem trestu smrti. Ale nemáme ho,“ řekl šéf vlády, který je podobně jako většina Poláků praktikujícím katolíkem.

Demokracie v Polsku upadá, vláda nedodržuje základní lidská práva a svobody, vyplývá z reportů

@eevelka

Trest smrti v Polsku zrušili v roce 1998 přijetím nového trestního zákona během příprav na vstup do EU. Poslední poprava se odehrála ještě za komunismu, 21. dubna 1988 v krakovském vězení Montelupich, kde oběsili muže odsouzeného za znásilnění a vraždu sousedky. Pokusil se také zabít její dvě dcery, aby se zbavil svědků, dívky ale přežily.

Premiérova slova o trestu smrti zvedla ze židle mnoho lidí. Jak píše ČTK, zaujal jimi kromě polských médií i agenturu AP, podle které jde o „izolovaný názor“ mezi vůdci 27 členských států Evropské unie – v žádném z nich totiž trest smrti neplatí. Morawieckého za jeho vyjádření kritizovala také polská opozice, podobné názory jsou prý příznačné pro autoritářské vládce.

Všechny země EU trest smrti zrušily v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech. EU navíc bojuje proti trestu smrti různými způsoby:

  • Zakazuje obchod se zbožím, které lze použít k mučení a výkonu trestu smrti.
  • Využívá obchodní politiku k podpoře dodržování lidských práv.
  • Podporuje nevládní organizace, které dělají osvětu, monitorují a dokumentují situaci v zemích, které trest smrti zachovávají.
  • Jako stálý pozorovatel v OSN je EU důrazným zastáncem všech kroků ke zrušení trestu smrti.
  • Parlament přijímá usnesení a hostí diskuse odsuzující jednání zemí, které stále trest smrti používají. Usnesení o trestu smrti z roku 2015 odsoudilo jeho použití k potlačení opozice, nebo na základě náboženské víry, homosexuality nebo cizoložství.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.