Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Demokracie v Polsku upadá, vláda nedodržuje základní lidská práva a svobody, vyplývá z reportů

Podle některých reportů se země uchyluje k autoritářství a demokracie v ní upadá nejrychleji z celé Evropy.

Polská demokracie je na ústupu, a to již několikátým rokem. Vyplývá to z reportů několika (neziskových) organizací, a to včetně Freedom House nebo Global State of Democracy Initiative.

Demonstrace v Polsku za práva žen. Zdroj: Profimedia

V listopadové zprávě Global State of Democracy Initiative se uvádí, že demokracie v zemi slábne a že klíčové instituce vážně zaostávají. Podle autorů to jednoduše znamená, že vláda nedodržuje některá základní práva a svobody, které jsou základem polského politického systému i základním předpokladem demokracie. Jedná se například o omezení nezávislosti polských médií nebo soudního systému. Podle žebříčku Freedom House na rok 2022 demokracie v Polsku upadá již osmým rokem a nyní dosáhla nejnižší dosud zaznamenané úrovně. Zpráva uvádí, že v zemi dochází k útokům na smlouvy Evropské unie, Evropskou úmluvu o lidských právech i reprodukční práva.

Polsko přitvrzuje, po zákazu potratů plánuje registr těhotných žen

by @yanhoechka

V roce 2021 vyhlásila organizace Reportéři bez hranic, která dohlíží na svobodu médií, „výjimečný stav v oblasti svobody tisku v Polsku“ a uvedla, že stát likviduje regionální noviny a potlačuje nezávislá média.

Illiberalism, which often provides cover for corruption, is also driving the decline within democracies. An ideology that replaces the liberal defense of pluralism and individual rights with an exclusionary vision of ethnic, cultural, and national unity, illiberalism has firmly established itself in Poland’s government.
Freedom House

Přestože v Polsku zůstává správa země demokratická, současné vládnoucí strany změnily systém ve svůj prospěch, zmocnily se klíčových institucí, jako je Ústavní soud, a využily je. Volby jsou v zemi sice svobodné, nejsou ale plně spravedlivé kvůli zaujatosti státního vysílání či využívání veřejných prostředků k financování voleb kandidátů vládní většiny. Problémem v zemi zůstává navíc korupce, jelikož státní zastupitelství nevyšetřuje nepotismus a zneužívání veřejných prostředků. Odpovědnost osob spojených s vládnoucím táborem je proto velmi omezená.

V praxi to znamená, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) omezuje soudní kontrolu své moci a zároveň omezuje svobodu a autonomii žen a osob LGBTQ+. Ale nejen to. Dochází také k potlačování svobody slova skrze cenzuru nezávislých médií. Polsko se tak odvrací od demokracie, naopak se uchyluje k autoritářství. Zemi čekají parlamentní volby na podzim roku 2023, a tak je otázkou, zda se dokáže zbavit v současnosti vládnoucích stran a demokracii si udržet, nebo zda bude naopak úpadek základních lidských práv a svobod pokračovat.

Zdroje: Freedom House, Global State of Democracy Initiative, Euronews, Reuters