Podle některých reportů se země uchyluje k autoritářství a demokracie v ní upadá nejrychleji z celé Evropy.
Polská demokracie je na ústupu, a to již několikátým rokem. Vyplývá to z reportů několika (neziskových) organizací, a to včetně Freedom House nebo Global State of Democracy Initiative.
V listopadové zprávě Global State of Democracy Initiative se uvádí, že demokracie v zemi slábne a že klíčové instituce vážně zaostávají. Podle autorů to jednoduše znamená, že vláda nedodržuje některá základní práva a svobody, které jsou základem polského politického systému i základním předpokladem demokracie. Jedná se například o omezení nezávislosti polských médií nebo soudního systému. Podle žebříčku Freedom House na rok 2022 demokracie v Polsku upadá již osmým rokem a nyní dosáhla nejnižší dosud zaznamenané úrovně. Zpráva uvádí, že v zemi dochází k útokům na smlouvy Evropské unie, Evropskou úmluvu o lidských právech i reprodukční práva.
V roce 2021 vyhlásila organizace Reportéři bez hranic, která dohlíží na svobodu médií, „výjimečný stav v oblasti svobody tisku v Polsku“ a uvedla, že stát likviduje regionální noviny a potlačuje nezávislá média.
Přestože v Polsku zůstává správa země demokratická, současné vládnoucí strany změnily systém ve svůj prospěch, zmocnily se klíčových institucí, jako je Ústavní soud, a využily je. Volby jsou v zemi sice svobodné, nejsou ale plně spravedlivé kvůli zaujatosti státního vysílání či využívání veřejných prostředků k financování voleb kandidátů vládní většiny. Problémem v zemi zůstává navíc korupce, jelikož státní zastupitelství nevyšetřuje nepotismus a zneužívání veřejných prostředků. Odpovědnost osob spojených s vládnoucím táborem je proto velmi omezená.
V praxi to znamená, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) omezuje soudní kontrolu své moci a zároveň omezuje svobodu a autonomii žen a osob LGBTQ+. Ale nejen to. Dochází také k potlačování svobody slova skrze cenzuru nezávislých médií. Polsko se tak odvrací od demokracie, naopak se uchyluje k autoritářství. Zemi čekají parlamentní volby na podzim roku 2023, a tak je otázkou, zda se dokáže zbavit v současnosti vládnoucích stran a demokracii si udržet, nebo zda bude naopak úpadek základních lidských práv a svobod pokračovat.
Zdroje: Freedom House, Global State of Democracy Initiative, Euronews, Reuters