Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Podvody na on-line bazarech! Na co si dát pozor?

Chceš si přivydělat prodejem starých věcí, které již nepoužíváš, na jednom z českých on-line bazarů. To se ale může lehce obrátit proti tobě a místo pár korun do kasičky můžeš přijít úplně o všechny peníze na svém bankovním účtu.

V poslední době se nám tady rozmohl takový nešvar. Na on-line bazarech přibývá případů, kdy je prodejce podveden a okraden o peníze. Jak tenhle podvod probíhá a na co si dát pozor?

Pokud budeš v nejbližší době prodávat na podobných serverech, jako je Vinted, Facebook Marketplace, Bazoš atd., může se stát, že se ti ozve opravdu vážný zájemce o koupi tvého produktu. Celou akci se bude snažit provést co nejrychleji, protože se určitě nemůže dočkat, až mu přijde zásilka od tebe. Anebo se taky nemůže dočkat, až tě okrade o všechny tvoje peníze. Obětí podvodu se stal i Sebastian Šikl, účastník 2. řady reality show Like House. Svůj nepříjemný zážitek následně sdílel na sociálních sítích. Naší redakci přesně popsal, jak podvod probíhá.

Příběh falešné dědičky a podvodnice Anny Sorokin

@martinastrel

„Vinted jsem nikdy předtím nepoužíval, radši si zajdu do sekáče, protože tam mám větší jistotu. Chtěl jsem ale začít prodávat vinylový desky, co sbírám, tak jsem se tam zaregistroval a hned na trh dal LP Ivana Mládka. Ani ne hodinu na to mi napsala Marie z Brna,“ začíná Sebastian svůj příběh. Konverzace s podvodníkem začne tedy naprosto běžně, čímž si chce vybudovat důvěru. Většinou se zeptá na stav dané věci, a třeba i trochu zkusí vyjednávat o ceně a domluvit si menší slevu.

Následně ale už přejde přímo k podvodu, a to je ta chvíle, kdy si musíš dávat sakra dobrý pozor. „Paní mi napsala, že potřebuje mojí e-mailovou adresu. Přišlo mi to trochu divný, ale přiložila ke zprávě screenshot, že ji Vinted o ten můj e-mail požádal, asi aby mohla zpracovat objednávku či co. Tak jsem si to v tu chvíli odůvodnil. Pak mi na můj mail přišla zpráva, že Marie z Brna odeslala 200,- za LP Ivana Mládka a kliknutím na odkaz si ty peníze vyberu.“ Podvodníci se pomocí e-mailů či odkazů přímo poslaných do chatu na daném serveru snaží prodejce přesměrovat na jimi vytvořenou stránku, která ale působí jako oficiální stránka banky či dopravce, který zásilku doručí do rukou kupujícího. Tyto stránky po tobě vyžadují zadání údajů k internetovému bankovnictví, abys údajně mohl přijmout částku za svůj prodaný produkt.

Gen Z a mileniálové skočí na scam na Instagramu častěji než boomeři

@yanhoechka

Tyto údaje však slouží k tomu, aby podvodník mohl vybrat peníze z tvého účtu. „Podvod jsem odhalil, až když mi přišlo upozornění od spořitelny, že mám potvrdit navýšení limitu výběru peněz na 200 tisíc,“ popisuje Sebastian první chvíle, kdy si uvědomil, že tady něco nehraje. „Zaměstnanec České spořitelny mi při pohledu na účet sdělil, že se jistý pán s tureckým jménem pokusil o výběr všech peněz, co mám. Platba byla rozepsaná, takže jsem zasáhl včas. O nic jsem nepřišel, kromě důvěry k Vinted,“ ukončil nakonec šťastně svoji nepříjemnou zkušenost s on-line bazary.

Na co si teda dát pozor? Rozhodně nezadávej údaje ke svému bankovnímu účtu na stránkách, které ti kupující zaslal do chatu, přestože naléhá, aby obchod proběhl přes ně. Pokud si na podvod naletěl, okamžitě kontaktuj zákaznickou linku svojí banky a údaje změň, popřípadě účet zablokuj, aby se z něj nedalo nic vybrat.

Jirka z kanálu Jirka vysvětluje věci si ve svém videu dokonce s jedním z těchto podvodníků psal a snažil se zjistit detaily podvodu. Na video se můžeš podívat níže.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.