Že muži byli lovci a ženy sběrači, není podloženo žádnými důkazy. Podle vědců se lovu účastnili všichni a ženy v něm byly nejspíš dokonce i lepší než muži.
Představa, že muži jsou lovci a ženy sběrači, zasadila kořeny genderových stereotypů hluboko do podvědomí lidské společnosti. Tato představa je nicméně podle vědecké studie mylná a není založena na žádných důkazech. Vědkyně z Notre Damme Univerzity totiž přišli s převratnou teorií. Podle jejich studie to byly právě ženy, které byly lepšími lovci i proto, že pro lov potravy měly lepší biologické predispozice.
Kostní nálezy dokazují, že ženy utrpěly zranění z lovu stejně často jako muži. Tudíž se v minulosti lovu účastnily spolu s nimi. Některé ženy byly navíc pohřbeny s loveckými zbraněmi, což taky potvrzuje jejich účast během lovu.
Pravěcí lidé museli při lovu svoji kořist doslova uhnat k únavě. Právě k tomuto způsobu fyzické zátěže jsou díky specifickému metabolismu a fyziologii lépe uzpůsobeny ženy. Výhodou při takové aktivitě byly pro ženy širší pánev a hladina hormonů. Konkrétně estrogen a adiponektin, které se nachází ve větší míře v ženském těle oproti tomu mužskému, jsou klíčové pro správnou funkci při atletickém výkonu.
Tato studie může být velmi přínosná ve snaze o rovnoprávnost mezi muži a ženami. Právě ženy jsou totiž společností vnímány jako slabší, což bylo po dlouhou dobu opíráno právě i o milnou domněnku, že muži jsou lovci a ženy sběrači.
Zdroj: Telegraph , Scientificamerican