Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Podle studie byly pravěké ženy v lovu nejspíš mnohem lepší než muži

Že muži byli lovci a ženy sběrači, není podloženo žádnými důkazy. Podle vědců se lovu účastnili všichni a ženy v něm byly nejspíš dokonce i lepší než muži.

Představa, že muži jsou lovci a ženy sběrači, zasadila kořeny genderových stereotypů hluboko do podvědomí lidské společnosti. Tato představa je nicméně podle vědecké studie mylná a není založena na žádných důkazech. Vědkyně z Notre Damme Univerzity totiž přišli s převratnou teorií. Podle jejich studie to byly právě ženy, které byly lepšími lovci i proto, že pro lov potravy měly lepší biologické predispozice.

Rather than viewing it as a way of erasing or rewriting history, our studies are trying to correct the history that erased women from it.
Dr. Cara Ocobock

Ženy, které mění svět

@martinastrel

Kostní nálezy dokazují, že ženy utrpěly zranění z lovu stejně často jako muži. Tudíž se v minulosti lovu účastnily spolu s nimi. Některé ženy byly navíc pohřbeny s loveckými zbraněmi, což taky potvrzuje jejich účast během lovu.

Hunting belonged to everyone, not just to males. There weren't enough people living in groups to be specialised in different tasks. Everyone had to be a generalist to survive.
Dr. Cara Ocobock

Pravěcí lidé museli při lovu svoji kořist doslova uhnat k únavě. Právě k tomuto způsobu fyzické zátěže jsou díky specifickému metabolismu a fyziologii lépe uzpůsobeny ženy. Výhodou při takové aktivitě byly pro ženy širší pánev a hladina hormonů. Konkrétně estrogen a adiponektin, které se nachází ve větší míře v ženském těle oproti tomu mužskému, jsou klíčové pro správnou funkci při atletickém výkonu.

Tato studie může být velmi přínosná ve snaze o rovnoprávnost mezi muži a ženami. Právě ženy jsou totiž společností vnímány jako slabší, což bylo po dlouhou dobu opíráno právě i o milnou domněnku, že muži jsou lovci a ženy sběrači.

Není tedy na čase se konečně od této milné domněnky o mužské nadřazenosti oprostit?