Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Plavecká federace zakázala závodit trasngender ženám, měly výhodu oproti cisgender soupeřkám

Světová plavecká federace FINA vyloučila transgender ženy z elitních ženských soutěží.

Rozhodnutí, které vyplynulo ze 71 % hlasů 152 národních federací na světovém šampionátu v Budapešti, následovalo po zprávě vědeckého panelu FINA, který zjistil, že trans ženy si udržely významnou výhodu oproti cisgender plavkyním i po snížení hladiny testosteronu pomocí léků, píše The Guardian.

V novém dokumentu o zásadách FINA píše, že transgender sportovkyně mohou nyní soutěžit v kategorii žen pouze za předpodkladu, že nezažily žádnou část mužské puberty po druhém stupni na Tannerově stupnici, tj. stupnice tělesného vývoje u dětí, mladistvých a dospělých. Změnu pohlaví musí podstoupit do 12 let.

Co (ne)říkat queer lidem po coming-outu

by @cajik_o_pate

Prezident plavecké federace Husain al-Musallam k novým pravidlům řekl: „Musíme chránit práva našich sportovců soutěžit, ale musíme také chránit férovost na našich akcích, a to zejména v kategoriích žen."

Transgender dcera Elona Muska si nechala změnit jméno. Nežiju se svým biologickým otcem ani si nepřeji být žádným způsobem jeho příbuzná, říká

by @_kajina

FINA zároveň slíbila, že vzhledem k novým pravidlům vytvoří „open" kategorii pro transgender sportovce, aby mohli závodit.

Plavání se tak stalo po rugby druhým olympijským sportem, který zavedl nová pravidla z vědeckých důvodů. Většina ostatních sportů používá limity testosteronu, aby umožnily trans ženám soutěžit v kategorii žen, což je sice postoj, který podporuje začlenění transgender žen do sportu, zároveň je ale kritizován kvůli své nespravedlnosti.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.