Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Peru je ve stavu nouze, protesty proti nové prezidentce sílí

Bývalý peruánský prezident je po pokusu o státní převrat ve vazbě, jeho bývalý premiér se stáhl do ilegality a jeho bývalá protikandidátka Dina Boluarte je nyní u moci. Není ale vůbec jasné, na jak dlouho.

Peruánského prezidenta nahradila po impeachmentu ve funkci Dina Boluarte, je tak první ženou v čele země

by @eevelka

Poté, co nyní už bývalý prezident jihoamerické země Pedro Castillo oznámil záměr rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby, ho odvolal zákonodárný sbor z funkce a na jeho místo dosadil dosavadní peruánskou viceprezidentku Dinu Boluarte. Ta se tak stala vůbec první ženou v čele země a jen pár hodin po nástupu do funkce oznámila, že v úřadu zůstane až do července roku 2024, kdy má Castillovo prezidentství formálně skončit.

Dina Boluarte. Zdroj: Profimedia

To se ale velké většině Peruánců vůbec nelíbí a svůj nesouhlas dávají velmi hlasitě a jasně najevo. Zemí otřásají už několik dní silné demonstrace, lidé v zemi totiž požadují výměnu všech zákonodárců a opětovné dosazení Pedra Castilla do funkce prezidenta. Blokovány jsou cesty i letiště, napříč zemí dochází k vandalismu a rabování. Protesty navíc nejsou bez násilí, během prvního týdne při nich zemřely na následky střetu s policií už desítky, a to včetně teenagerů.

Nová hlava státu Boluarte se nejprve snažila uklidnit situaci prohlášením, že nové volby se budou konat v dubnu 2024. To ale nespokojeným občanům zdaleka nestačilo a protesty zesílily. Vláda se proto deset dní před Vánoci uchýlila k vyhlášení prozatím třicetidenního výjimečného stavu, během nějž platí zákaz shromažďování a volného pohybu. Opatření navíc dává policejním složkám povolení k prohlídkám domů občanů, a to bez jakéhokoliv souhlasu soudu či jich samotných.

With this measure, we seek to guarantee order, the continuity of economic activities and the protection of millions of families.
peruánský ministr obrany Luis Otárola

Co se bude dít dál, ukáže jen čas. Je možné, že protesty v zemi během Vánoc zeslábnou, prezidentka Boluarte nicméně uvedla, že nové volby proběhnou až v prosinci příštího roku, což dává demonstrantům dostatek času na další vyjádření jejich hněvu.

Zdroje: ČTK, The Guardian, BBC