Mezitím co Top Gun: Maverick vyprodává kina po celém světě, na společnost Paramount Pictures míří žaloba kvůli tomu, že neměla k natočení filmu práva.
Rodina muže, jehož článek v časopise inspiroval původní film Top Gun z roku 1986, žaluje společnost Paramount Pictures za porušení autorských práv. V obžalobě rodina tvrdí, že v roce 2020 získala zpět autorská práva k příběhu a Paramount je od ní před vydáním snímku nedostal, a tak neměl práva k natočení pokračování.
„Dne 24. ledna 2020 se autorská práva k příběhu vrátila rodině Yonay podle zákona o autorských právech. Společnost Paramount Pictures tuto situaci ignorovala," stojí ve stížnosti podané u okresního soudu v Kalifornii.
Paramount v prohlášení pro NPR slíbil, že bude proti žalobě bojovat. „Tato tvrzení jsou neopodstatněná a my se budeme důrazně bránit," stojí v prohlášení. V roce 1983 časopis California zveřejnil článek Ehuda Yonaye nazvaný Top Guns, který podle žaloby vyprávěl příběh pilotů námořnictva. Společnost Paramount zajistila filmová práva k článku o několik týdnů později a v roce 1986 byl na plátna uveden původní trhák Top Gun.
Yonayova rodina tvrdí, že v roce 2018 požádala o získání práv zpět, jelikož jim to po 35 letech zákon umožnil. Tento krok samozřejmě Paramountu nebrání distrubovat původní Top Gun, na který měl práva, ale v případě prokázání pravdy bude mít problém s novým dílem, který obráží kina.
Top Gun: Maverick za prvních deset dní od uvedení do kin celosvětově vydělal 548 milionů dolarů. Rodina po studiu požaduje náhradu škody, včetně zisku z filmu.