Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

PANAMA PAPERS: Největší únik dat v historii

Co se skrývá pod označením Panama Papers a kdo je předal světu? Kolik peněz se topí v daňových rájích a jaké je to žít v naprosté anonymitě? Přečti si o tajných dokumentech, které odhalily veřejnosti masivní daňové úniky a zavařily tak nejednomu ze světových politiků.

Panama Papers neboli Panamské dokumenty je označení pro 11,5 milionů tajných listin, které byly anonymním zdrojem v roce 2015 předány německým novinám Süddeutsche Zeitung a mezinárodní síti investigativních žurnalistů ICIJ. Dokumenty patřily panamské právní firmě Mossack Fonseca a z jejich obsahu vyplývalo, že pomáhala svým klientům vyhnout se placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Firma taktéž kolaborovala s množstvím politiků, u nichž anonymizovala vlastnictví firem. První články na toto téma vyšly v roce 2016 a spustily masivní protesty a vyšetřování tisíce případů napříč světem.

V dokumentech se skrývají detailní informace o více než 214 tisících offshore společnostech, tedy firmách, které sídlí v exotických destinacích označovaných jako daňové ráje. Tyto země jsou pro firmy ideálním place to be, a to především díky nízké daňové zátěži, anonymitě, diskrétnosti a téměř nulovým zásahům ze strany úřadů. Není divu, že bohatství skryté v offshore daňových rájích je obrovské – podle studie Světové banky jimi proteče přes 1,5 trilionu dolarů ročně.  Desítky politických představitelů z různých částí světa tímto způsobem okrádají své vládní pokladny o daňové příjmy. V mnohých případech jde o opravdu potřebné zdroje, bavíme-li se o rozvojových zemích, které na to doplácejí nejvíce.

Právě Panama Papers předložily tuto problematiku a odhalily nejznámější tváře světa, které si libovaly ve svých utajených offshore daňových režimech. Mezi jmény se objevil například tehdejší prezident Argentiny, Saúdské Arábie, Ukrajiny, Spojených arabských emirátů či premiér Islandu. Dokumenty se týkají 214 tisíců subjektů z až 200 zemí světa (podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku dokumenty ukázaly také na 283 Čechů). Mnoho vlivných a vysoce postavených lidí následně muselo čelit sankcím, které jim byly uděleny.

Světové osobnosti zapleteny do rozsáhlých daňových úniků.

Shakira, Putin i Babiš aneb co jsou vlastně Pandora Papers?

by @heyfomo.cz

A jak už to tak bývá, zahrávat si s ohněm (v tomto případě s mocnými lidmi obklopenými širokým okruhem dalších mocných lidí) je rizikové a bere si svou daň. Od chvíle předání Panama Papers do rukou světa musel anonymní zdroj začít žít v přísném utajení, které chrání jej i jeho rodinu před dennodenním nebezpečím. 

Právě tento anonym, vystupující tehdy pod přezdívkou „John Doe“, se nyní, po šesti letech od vypuštění Panama Papers, rozhodl poskytnout rozhovor dvěma německým novinářům. Celá diskuse byla vedena přes internet a šifrována, aby jeho anonymita zůstala nedotčena.

„John Doe“ v rozhovoru mluví o ochraně své identity a přiznává, že s jejím odhalením je nucen nejspíše počkat, až bude na smrtelné posteli. „Panama Papers zahrnují hodně různých nadnárodních zločineckých organizací, z nichž některé jsou napojené na vlády. Proto je těžké si představit, že by někdy mohlo být skutečně bezpečné mou identitu odhalit,“ uvádí v rozhovoru. 

Také se domnívá, že německá vláda porušila dohodu a neposkytla jemu a jeho rodině dostatečnou ochranu. „Jakmile německá federální policie měla data, zůstal jsem v podstatě sám, abych se bránil bez jakékoli ochrany. Cítil jsem, že to nebylo moudré, protože ohrožení mé bezpečnosti se nijak nesnížilo, spíš naopak vzrostlo." Dle jeho slov aktuálně žije v bezpečí, stále však počítá s rizikem. Prohlášení ruské vlády, že jej chce mrtvého, podtrhuje jeho ostražitost.

„Jsem nesmírně potěšen, a dokonce hrdý, že v důsledku Panama Papers došlo k zásadním reformám, bohužel to stále nestačí. Politici musí jednat,“ podotýká v závěru rozhovoru. 

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.