Letošní Olympiáda v Paříži je za námi a s ní i několik major eventů, které zahýbaly internetem i společností.
Internetem zahýbala brazilská gymnastka Flavia Saraiva, která se zranila při rozehřívání na bradlech (uneven bars). Spadla na zem a rozsekla si obočí, i tak ale pokračovala ve finále a svému týmu pomohla vyhrát vůbec první medaili ženské brazilské týmové gymnastiky na olympiádě.
Spojené státy si odnesly první medaili z mužské gymnastiky za posledních 16 let. Na svědomí ji má z části Stephen Nedoroscik, který zažil virální moment na TikToku jednak díky svému výkonu, ale hlavně díky svému zraku. Kvůli šilhání a vrozené oční vadě musí nosit brýle, které si ale pro svoje číslo na koni sundal, a i přesto předvedl neuvěřitelný výkon, který Spojeným státům pomohl získat dlouho očekávanou medaili.
O asi nejvíc fun a memed moment olympiády se postaral Yusuf Dikec, který soutěžil ve střelbě v kategorii smíšených týmů. Na střelnici se dostavil bez speciálního vybavení, bez sluchátek, s rukou v kapse, a i tak se svou střeleckou partnerkou Sevval Ilayd Tarhan vybojoval stříbro. Podle svých slov dokonce při střelbě používá obě oči zároveň.
Asi jedna z největších kauz letošní olympiády, kdy došlo k nepravdivému označení alžírské boxerky Imane Khelif za trans, což spustilo obrovskou vlnu nenávisti a transfobie na internetu. Khelif nicméně získala zlato, congrats!
Číňanka Huyang Ya Qiong vyhrála zlatou medaili v badmintonu, kromě zlata si ale domů odnese i diamanty, jelikož ji hned po výhře její přítel požádal o ruku. Sweet.
Ping-pongové týmy se Severní i Jižní Koreje si udělaly společné selfíčko.
Olympiáda je vždycky plná vítězství ale i řady inspirativních příběhů. Jedním z těch letošních je Karalo Maibuca, jeden z pouhých dvou zástupců Tuvalu na letošních hrách. Tenhle sprinter totiž dokazuje, že když se chce, tak to jde, a to za jakýchkoliv podmínek - Karalo netrénoval jako všichni ostatní, k dispozici měl jenom letištní ranvej, a i přesto se kvalifikoval na olympijské hry. V těch minulých dokonce nasadil tuvalský rekord pro běh na 100 metrů.
Další inspirativní a povzbuzující osobní příběh přinesl americký běžec Noah Lyles, který Spojeným státům vysprintoval zlato v běhu na 100 metrů. Běžec v rozhovorech otevřeně přiznává, že bojuje se zdravotními i psychickými potížemi. Není to ale podle něj překážka.
Letní olympijské hry v Paříži se prezentovaly jako nejudržitelnější v historii, ale atleti a atletky na to nepohlížely moc pozitivně. Kromě kartonových postelí nebo nepřítomnosti klimatizace si také stěžovali na udržitelné stravování. Společnost Sodexo Live!, která na olympijských hrách zařizovala catering, rozplánovala pro sportovce 2,5 jídla denně a z ekologických důvodů se převážně skládala ze zelené stravy. Potraviny vysoké na obsah bílkovin, jako jsou maso nebo vajíčka, viděli atleti na svém talíři minimálně. Situace pak zašla tak daleko, že ani plánované množství jídla nestačilo.
Zahajovací ceremoniál zažil mnoho fuck-upů a jedním z nich byl také ten, když sportovce z Jižní Koreji představili jako ze Severní Koreji. A to jak v angličtině, tak i francouzštině. Organizátoři olympijských her se „hluboce omluvili“, ale jihokorejské ministerstvo sportu uvedlo, že plánuje podat „důraznou stížnost Francii na vládní úrovni“.
Norský dálkový plavec Henrik Christiansen si svou obsesí čokoládovými muffiny z olympijské vesničky vysloužil na internetu přezdívku Muffin man. Natočil o nich už desítky videí a každé z nich se stalo virálním.
Letos byl vůbec poprvé olympijským sportem také breakdance. U sportovních fanoušků a fanynek vzbudil rozporuplné pocity, na sítích se často objevovaly komentáře, jestli se olympijskou disciplínou stane i roztleskávání.
Úspěchy amerického ženského gymnastického týmu jsou známy po celém světě a částečnou zásluhu na nich má i zlatý retrívr Beacon. Tenhle čtyřnohý terapeutický parťák pomáhal americkým gymnastkám se stresem a svou roztomilostí si podmanil i celý internet. Velkou emoční podporu poskytl hlavně Simon Biles, která otevřeně přiznala, že bojuje se svým mentálním zdravím.
Ikona gymnastické scény Simon Biles nepřestává překvapovat. Na letošních olympijských hrách vyrovnala 56 let starý rekord Věry Čáslavské a získala druhé zlato v gymnastickém víceboji.
Dalším rekordmanem je švédský tyčkař Armand Duplantis. Svým skokem do výšky 625 centimetrů překonal dosavadní světový rekord čínského atleta Sia-menu.