Alžírská boxerka Imane Khelif se stala terčem transfobie, přestože je cis-ženou. Mnozí na internetu tvrdili, že je biologicky muž, když v zápase porazila svou italskou soupeřku. Co za tím stojí?
Ve čtvrtek 1. srpna během 46 sekund skončil boxerský zápas mezi Alžírkou Imane Khelif a Italkou Angelou Carini. Carini zápas sama ukončila po silném úderu soupeřky a odmítla si s ní po skončení podat ruku.
Carini v pozápasovém rozhovoru s novináři brečela a mluvila o tom, jak silné byly údery její soupeřky a že jí asi zlomila nos. Krátce na to se začaly šířit misinformace o tom, že se Khelif nenarodila s ženským pohlavím, nýbrž prošla tranzicí, což však není pravda. Khelif se narodila jako biologická žena a také se identifikuje jako žena. Rychle se šířící lež zřejmě podpořilo především to, že v roce 2023 byla Imane Khelif diskvalifikována z mezinárodního boxerského zápasu, protože údajně nesplnila kritéria způsobilosti pro účast v soutěži žen tak, jak jsou stanovena a vymezena v předpisech IBA (International Boxing Association, která boxerské zápasy organizuje).
Misinformace o transsexualitě boxerky byly založeny na tvrzení šéfa IBA o tom, že má podle testu Khelif mužské XY chromozomy. Prezidentem IBA je Umar Kremlev, Rus s údajnými vazbami na Kreml, pod jehož vedením je boxerská asociace terčem pochybností, byly odhaleny například korupční podvody a mnoho dalšího. Mezinárodní olympijský výbor relevanci testů zpochybnil a sdělil, že nemůžou vědět, jak přesný test byl a jak byl prováděn.
Šíření misinformace napomohla například ruská tisková agentura, autorka Harryho Pottera J. K. Rowling, dobře známá pro své transfobní názory, italská premiérka Giorgia Meloni nebo republikánský kandidát na viceprezidenta J.D. Vance. Ve výčtu nechybí ani známý transfob Elon Musk nebo Donald Trump. A také Khelifina nadcházející soupeřka, Maďařka Anna Luca Hamori, na Instagram stories sdílela rasistický a transfobní obsah. Khelif ji také porazila a sportovně si s ní podala ruku.
Vedení olympiády se vyjádřilo k této situaci tak, že na olympiádě letos nejsou žádní trans-sportovci, kteří by soutěžili mimo kategorie svého cis-pohlaví a že Khelif jejich testy prošla. Boxerka se narodila jako žena, vždy se identifikovala jako žena a v jejím rodném Alžírsku je zároveň trestné být queer člověkem. Rodina Iman zároveň nesouhlasila s tím, aby boxovala, protože její otec si nemyslel, že je to „sport vhodný pro holky“. Aby se sportu mohla v Alžírsku věnovat sbírala železo a prodávala ho, aby si vydělala na autobus do města.
Kromě misogynie a transfobie tu do role vstupuje i horší vnímání žen jiné barvy pleti. Historicky se totiž kauzy, kdy jsou ženy označovány za trans, nepojí tolik s běloškami, ale spíš se sportovkyněmi černošského nebo arabského původu. Podobným útokům čelila třeba tenistka Serena Williams nebo jihoafrická běžkyně Caster Semenya, která se narodila jako žena s intersex znaky.
zdroje: The Guardian, Vox, Teen Vogue