Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nový Zéland chce zrušit přísný protikuřácký zákon

Nová novozélandská vláda chce zvrátit zavedení přísného protikuřáckého zákona, kterým mělo být od příštího roku v zemi zakázáno kouření pro lidi narozené po roce 2008. Chce tak financovat plánované snížení daní, za krok zatím schytává ale jen kritiku.

Novozélandský premiér Christopher Luxon plánuje zrušit zákon, který měl od příštího roku zakázat v zemi kouření pro lidi narozené po roce 2008. Nová koaliční vláda vedená Luxonovou Národní stranou se rozhodla zvrátit protikuřácké opatření ve prospěch plánovaných hospodářských změn. Odborníci i zdravotní organizace v souvislosti s tím vyjádřili obavy z potenciálního nárůstu zdravotních problémů.

Christopher Luxon, nový premiér Nového Zélandu. Zdroj: Profimedia

Zrušení přísného zákona bylo oznámeno poté, co vítězná Národní strana vytvořila koalici s menšími politickými skupinami, a to včetně populistické strany Nový Zéland a pravicové strany ACT. Součástí koaliční dohody mělo být právě také zrušení protikuřáckého zákona, které by mělo vládním konzervativcům pomoci financovat snižování daní.

Nový Zéland přestává kouřit a ty bys měl přestat taky

by @meldaboi

Plánované zrušení zákazu kouření pro mladé lidi vyvolalo kritiku především zdravotníků a expertů, kteří varují před možným nárůstem zdravotních problémů a nákladů. Původní zákon měl podle nich zachránit tisíce životů a ušetřit výrazné finanční prostředky.

Předchozí vláda, v jejímž čele stála premiérka Jacinda Ardern, si kladla za cíl snížit podíl kuřáků na méně než pět procent do roku 2025. Podle předloženého protikuřáckého zákona by se mělo také snižovat množství nikotinu v cigaretách a počet autorizovaných prodejců cigaret. 

Jacinda Ardern bezprecedentně odstupuje z pozice novozélandské premiérky kvůli burnoutu

by @eevelka

Současné statistiky ukazují, že pravidelně kouří asi 8 procent obyvatel Nového Zélandu s vyšším podílem kuřáků mezi původním maorským obyvatelstvem. Podle zdravotnických expertů by předložený zákon mohl v zemi každoročně zachránit až 5 tisíc životů a na zdravotnických výdajích v příštích 20 letech v přepočtu ušetřit přes 17 miliard korun.

Zdroje: HeyFomo, ČTK, The Guardian