Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nový Zéland přestává kouřit a ty bys měl přestat taky

Fakt, že mladí kouří, nás moc nepřekvapí, ale měl by nás spíše znepokojit. Novozélandské autority se rozhodly, že nebudou jen nečinně stát, a udělaly docela radikální krok. Ročníky 2008 si od včerejška už nikdy nekoupí cigarety legálně.

Situace na Novém Zélandě

Čtvrtek 9. prosince 2021 se zapíše do historie Nového Zélandu jako den, kdy byla schválena legislativa na zákaz prodeje cigaret osobám narozených v roce 2008 a později. Je to počátek plánu novozélandské vlády, která chce udělat ze svého ostrůvku v Pacifiku smoking-free zemi.

Potvrdila to i ministryně zdravotnictví doktorka Ayesha Verall, která uvedla, že chtějí zajistit, aby mladí přestali kouřit a aby ideálně s kouřením vůbec nezačínali.

Tamější doktoři a experti na zdraví tuto novinku uvítali s otevřenou náručí a věří, že se to stane světovou reformou, která povede k snížení dostupnosti tabákových výrobků a k snížení hladin nikotinu v cigaretách. Kromě zákazu prodeje cigarety budou i dražší a hůře dostupné veřejnosti. Momentálně kouří 13 % dospělých Novozélanďanů, kde převažuje domorodá maorská menšina.

Česká republika X Nový Zéland

K roku 2019 v České republice kouřilo 24,9 % populace nad 15 let, což je přibližných 2 656 000 lidí. Na Novém Zélandu kouří momentálně 695 000 obyvatel (13 % populace). V obou státech je viditelný trend snižování kouření u věkových skupin 15–24 let.

Česká republika kouření nijak zvlášť neřeší, naposledy to bylo v roce 2017, kdy byl zaveden tzv. protikuřácký zákon, který zakazoval kouření v uzavřených prostorách podniků, na zastávkách a podobně. Jediná iniciativa za účelem snížení míry kouření, která je poslední dobou vidět, je od Evropské Unie, která chce, aby do roku 2040 užívalo tabákové výrobky méně něž 5 % populace EU.

Důvody, proč bys měl přestat s kouřením:

  • Jedná se o tvoje zdraví. Kouření podporuje vznik rakoviny plic, hrtanu, jícnu, ledvin nebo i slinivky. Zároveň ti zvýší riziko infarktu, mozkové mrtvice a arytmie. Takhle bych tady mohl vypisovat další onemocnění od cukrovky přes chronické záněty průdušek po ischemie dolních končetin. A jestli ti ty onemocnění nic neříkají, tak si o tom něco najdi, není to hezká podívaná.
  • Ušetříš peníze. Cigarety nejsou úplně levná záležitost. Když přestaneš kouřit, pozitivně se to projeví ve tvé peněžence.
  • Začne ti více chutnat jídlo. Budeš mít obecně víc chuť na jídlo a více si ho vychutnáš.
  • Bude se ti lépe dýchat a zlepší se ti čich. Pokud ti dělá problém nadechnout se z plných plic, tak máš nejspíš problém, kamaráde.
  • Zlepší se ti fyzička a už nebudeš funět do schodů. A to se vyplatí!
  • Nebudeš smrdět kouřem. Fakt není nic horšího, něž když tvoje oblíbený oblečení smrdí cigaretovým kouřem, věř mi, je to nechutný.
  • Nemusíš se převoňovat parfémem, aby rodiče nic nepoznali.