Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jacinda Ardern bezprecedentně odstupuje z pozice novozélandské premiérky kvůli burnoutu

Čtyřiačtyřicetiletá novozélandská politička oznámila odchod z čela země. Na řádné plnění své práce už podle vlastních slov nemá dostatek sil.

Jacinda Ardern, dosavadní premiérka Nového Zélandu, šokovala ve čtvrtek 19. ledna celý svět, když ve svém projevu před stranickými kolegy oznámila, že nejpozději 7. února odstoupí z pozice předsedkyně vlády a nebude se v nadcházejících parlamentních volbách ucházet o další mandát. Překvapením nebylo tolik ani její rozhodnutí rezignovat, ale spíše důvod rozhodnutí. Mladá politička totiž uvedla, že na stoprocentní plnění své práce už nemá dostatek sil. To se v politice téměř nestává, pokud má politik z veřejné sféry odejít, musí být většinou z pozice vytlačen. Jacinda Ardern ale nyní mění narativ, prolamuje tabu and we are here for it.

I know there will be much discussion in the aftermath of this decision as to what the so-called „real“ reason was. The only interesting angle you will find is that, after going on six years of some big challenges, I am human. Politicians are human. We give all that we can, for as long as we can, and then it's time. And for me it's time.
Jacinda Ardern při oznámení své rezignace

Dosavadní novozélandská premiérka vedla zemi od roku 2017, kdy se zároveň stala nejmladší ženou na světě v takto vysoké funkci, dokud tento rekord nepřekonala nynější předsedkyně finské vlády Sanna Marin, která se ujala úřadu v prosinci 2019 ve věku 34 let. Osm měsíců po nástupu do premiérské funkce se navíc Ardern stala teprve druhou zvolenou premiérkou, která v době svého úřadování porodila dítě.

Oblíbenou se ale mezi novozélandským lidem stala Jacinda Ardern především díky úspěšnému zvládnutí koronavirové krize, kdy nařídila přísný lockdown, a to i přesto, že v posledních měsících její preference kvůli ekonomickým dopadům pandemie klesaly. Přízeň mnoha občanů si získala i díky své reakci na atentáty v mešitě ve městě Christchurch, ke kterým došlo v březnu roku 2019 a při nichž zahynulo 51 lidí. Premiérka tehdy odsoudila čin jako teroristický, na následné setkání s příslušníky muslimské komunity dorazila v hidžábu.

Jacinda Ardern si nyní získala sympatie i řady lidí napříč světem, když ve veřejném prostoru otevřeně promluvila o burnoutu. Uvedla tak téma vyhoření do veřejné debaty. Nejen politici musí každodenně rozhodovat o důležitých krocích, které mohou následně ovlivnit až miliony lidských životů. Jejich práce je, i přes všechny výhody, občas psychicky velmi náročná. Jacina Ardern tak poukázala na to, že je v pořádku dát po letech služby na první místo sebe a že je v pořádku o tom otevřeně mluvit. Nemusíme totiž zvládat všechno. Už vůbec ne na úkor našeho vlastního zdraví.

Vládnoucí Novozélandská strana práce si jen pár dní po oznámení rezignace Jacindy Ardern zvolila novým předsedou bývalého ministra pro boj s covidem-19 Chrise Hipkinse, který se tak ve středu stal premiérem země. Čtyřiačtyřicetiletý politik byl jediným kandidátem na lídra vládnoucí strany, kterou tak povede na podzim do parlamentních voleb.