Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nové herní tituly na starém železe? Vyzkoušel jsem Google Stadia

Už více než rok běží v Česku a na Slovensku cloudová služba Google Stadia, která umožňuje si zahrát ty nejnovější herní titulky, a to i na zařízeních, která by shořela jen při pokusu o jejich spuštění. Já mám na Stadii nahráno několik desítek hodin, a proto je čas na malou recenzi.

I přesto, že byla služba Google Stadia v Česku spuštěna už v prosinci roku 2020, stále o ní moc hráčů neví, minimálně tedy v mém okolí. Já na Stadii narazil v minulém roce a od té doby jsem strávil několik hodin hraním různých FPS titulů a taky jsem kompletně dohrál Red Dead Redemption 2. O co tedy jde?

Google Stadia je alternativou ke klasickému gamingu na konzolích a stolních počítačích, která ti umožní hrát ty nejnovější tituly na různých zařízeních: ať už na telefonu, tabletu, počítači, nebo televizi. Jediné, co potřebuješ, je stabilní internet. Laicky řečeno to funguje tak, že hraješ hru, která běží na vzdálených serverech, a tobě se pouze streamuje obraz.

Netflix boří hranice průmyslu, nově začal nabízet i hry

@heyfomo.cz

Výhodou celé služby je především to, že její základní verze je úplně zadarmo. V Google Stadia obchodu si akorát stačí koupit libovolnou hru z nabídky a tu pak můžeš bez omezení hrát. K dispozici je i placená verze za 259 Kč měsíčně, která pak nabízí množství slev v obchodě a jednou měsíčně také zdarma některé tituly. V placené PRO verzi navíc můžeš hrát až ve 4K rozlišení, což u bezplatné verze možné není, tam si musíš vystačit pouze s Full HD.

Stadii jsem vyzkoušel na klasickém notebooku, takže jsem hrál s klávesnicí a myší. Služba každopádně doporučuje připojit herní gamepad (možný je i ten od Playstationu 4). Google nabízí i speciální gamepad přímo pro Google Stadia, ale ten není v Česku možné zakoupit, člověk si tak musí poradit sám.

Jak už jsem psal výše – na Google Stadii jsem dohrál kompletně celé Red Dead Redemption 2 (nejlepší hra, co jsem kdy hrál), což znamená několik desítek hodin u obrazovky.

Rozpory mezi bývalými spoluhráči LoL týmu Fnatic neubírají na obrátkách

@viktorpable

Za celou tu dobu mě překvapovala nejenom plynulost, ale i rozlišení, ve kterém je hra streamována na obrazovku. Většinu času jsem navíc hrál na Wi-fi připojení a ani to nijak zážitek neovlivnilo. V případě, že se kvalita připojení zhorší, tě na to aplikace upozorní a případně ti na chvíli sníží kvalitu streamu. Dobrá zpráva je taky to, že pokud ti připojení vypadne úplně, tak se hra pauzne tam, kde jsi zrovna byl/a.

Za mě je Google Stadia fakt super věcička pro lidi, co se občas chtějí uvolnit u hraní a nechtějí si kvůli tomu kupovat nabušený stroj. Je ale něco, co mě taky zklamalo? Jo – především menší nabídka her. Je pravda, že si má člověk šanci zahrát i některé velké AAA tituly, spousta her ale chybí.

A co si můžeš zahrát?

 • Hitman, Hitman 2, Hitman 3
 • Star Wars Jedi: Fallen Order
 • Red Dead Redemption 2
 • Cyberpunk 2077
 • Assassin’s Creed Valhalla, Odyssey, Origins, Syndicate, Unity
 • F1 2020
 • Far Cry 5 a New Dawn
 • Metro: Exodus
 • Mafia III
 • Doom Eternal
 • PUBG
 • Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint
 • Sniper Elite 4