Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

„Nová“ Emma v One Day aneb proč je důležité obsazovat do hlavních postav minority

Pokud znáš hit One Day ve filmové podobě z roku 2011, určitě sis všiml podstatné změny, když hlavní roli v novém seriálu po Anne Hathaway přebrala herečka indickéhé původu Ambika Mod. Proč je to zásadní pro reprezentaci minorit?

Novou seriálovou adaptaci knihy One Day jsi na internetu určitě neminul*a. Kromě toho, že rozbrečela půlku TikToku, je však dalším milníkem pro reprezentaci minorit ve filmovém průmyslu. Roli si po Anne Hathaway přebrala Britka indického původu Ambika Mod.

Must watch seriál: One Day

@terezavoborilova

Ta se na casting původně nechtěla ani přihlásit. Sama v rozhovorech komentovala, že si sebe v roli nedokázala představit, protože dle svých slov: Až do svých 20+ let jsem málokdy viděla někoho jiné barvy pleti v televizi a na plátně v jiných, než vedlejších rolích.

Její obsazení podpořil sám spisovatel David Nicholls, který ji nazval naprosto perfektní Emmou a před natáčením Ambice napsal vzkaz: „Není postava, kterou jsem napsal a kterou bych měl radši, než Emmu Morley, a nedokážu si představit nikoho lepšího, kdo by ji měl hrát, než tebe." Tento casting je průlomový, jelikož se jedná o jeden z prvních případů, kdy hlavní romantický love interest hraje žena indického původu. Dalším mladším příkladem může být seriál Never Have I Ever z roku 2020, kde hlavní hrdinku hraje Maitreyi Ramakrishnan, kanadská herečka indického původu. A také jedna ze sérií Bridgertonu, která se však odehrává ve fiktivním světě.

One Day je unikátní také v tom, že nijak neřeší Emmin původ. Kromě toho, že se jí Dexter zeptá, zda s ním nespala kvůli náboženství. Její etnicita tu není ani nijak fetišizovaná. Přestože online reakce byly vesměs pozitivní, objevilo se také plno negativních komentářů, kdy lidé řešili, že jim k sobě hlavní představitelé jako pár nesedí. Ale i v tom je seriál průlomový, jelikož na našich obrazovkách normalizuje mezirasové páry.

Obsazovaní minorit (LGBTQ+ komunita, lidé s handicapem, people of colour,...) v kinematografii, a především pak v hlavním rolích, zajišťuje nedostatečně reprezentovaným komunitám své místo a hlas ve filmovém průmyslu. Může mít taky pozitivní vliv na publikum, protože ukazuje autentický svět a jeho různorodost, kterou lidé každodenně prožívají.

Podobně pozitivními příklady za poslední dobu je nové obsazení seriálového Avatar: The Last Airbender, Halle Balley jako Ariela v The Little Mermaid nebo Avantika jako Karen v nových muzikálových Mean Girls.

zdroje: BBC, Wonderland, Harper's Bazaar

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.