Pokud znáš hit One Day ve filmové podobě z roku 2011, určitě sis všiml podstatné změny, když hlavní roli v novém seriálu po Anne Hathaway přebrala herečka indickéhé původu Ambika Mod. Proč je to zásadní pro reprezentaci minorit?
Novou seriálovou adaptaci knihy One Day jsi na internetu určitě neminul*a. Kromě toho, že rozbrečela půlku TikToku, je však dalším milníkem pro reprezentaci minorit ve filmovém průmyslu. Roli si po Anne Hathaway přebrala Britka indického původu Ambika Mod.
Ta se na casting původně nechtěla ani přihlásit. Sama v rozhovorech komentovala, že si sebe v roli nedokázala představit, protože dle svých slov: „Až do svých 20+ let jsem málokdy viděla někoho jiné barvy pleti v televizi a na plátně v jiných, než vedlejších rolích.“
Její obsazení podpořil sám spisovatel David Nicholls, který ji nazval naprosto perfektní Emmou a před natáčením Ambice napsal vzkaz: „Není postava, kterou jsem napsal a kterou bych měl radši, než Emmu Morley, a nedokážu si představit nikoho lepšího, kdo by ji měl hrát, než tebe." Tento casting je průlomový, jelikož se jedná o jeden z prvních případů, kdy hlavní romantický love interest hraje žena indického původu. Dalším mladším příkladem může být seriál Never Have I Ever z roku 2020, kde hlavní hrdinku hraje Maitreyi Ramakrishnan, kanadská herečka indického původu. A také jedna ze sérií Bridgertonu, která se však odehrává ve fiktivním světě.
One Day je unikátní také v tom, že nijak neřeší Emmin původ. Kromě toho, že se jí Dexter zeptá, zda s ním nespala kvůli náboženství. Její etnicita tu není ani nijak fetišizovaná. Přestože online reakce byly vesměs pozitivní, objevilo se také plno negativních komentářů, kdy lidé řešili, že jim k sobě hlavní představitelé jako pár nesedí. Ale i v tom je seriál průlomový, jelikož na našich obrazovkách normalizuje mezirasové páry.
Obsazovaní minorit (LGBTQ+ komunita, lidé s handicapem, people of colour,...) v kinematografii, a především pak v hlavním rolích, zajišťuje nedostatečně reprezentovaným komunitám své místo a hlas ve filmovém průmyslu. Může mít taky pozitivní vliv na publikum, protože ukazuje autentický svět a jeho různorodost, kterou lidé každodenně prožívají.
Podobně pozitivními příklady za poslední dobu je nové obsazení seriálového Avatar: The Last Airbender, Halle Balley jako Ariela v The Little Mermaid nebo Avantika jako Karen v nových muzikálových Mean Girls.
zdroje: BBC, Wonderland, Harper's Bazaar