Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Niger: Vojenská intervence ECOWAS a pozastavení členství v Africké unii

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) finalizovalo své plány na vojenskou intervenci v Nigeru, kde došlo na konci července ke státnímu převratu. Na převzetí moci juntou reagovala tento týden i Africká unie (AU), jejíž mírová a bezpečnostní rada rozhodla o pozastavení členství Nigeru v tomto 55členném bloku.

Situace v Nigeru eskaluje od konce července, kdy v zemi došlo k vojenskému převratu. Prezident Mohamed Bazoum byl zadržen prezidentskou stráží a vládnout začala Národní rada pro ochranu vlasti.

Vojenská junta v Nigeru svrhla demokraticky zvoleného prezidenta Bazouma a důrazně odmítla francouzský vliv v zemi

by @eevelka

ECOWAS již po převratu uvalil na Niger sankce, které byly podpořeny i Africkou unií. Zároveň společenství stanovilo pro juntu termín 6. srpna, do kterého mělo dojít k navrácení Bazouma k moci a návratu jednotek do kasáren. Ten však nebyl dodržen. Zástupci západoafrických států proto během posledních týdnů finalizovali plány na případnou vojenskou intervenci v zemi, pokud nedojde k navrácení státního zřízení do původního stavu.

Západoafrické společenství stanovilo „Den D“, kdy by se tato akce měla stát. Bývalý nigerijský armádní šéf Abdulsalami Abubakar však doufá, že by mohlo dojít k vyřešení situace diplomatickou cestou. Nigerská junta ale odstoupení odmítá a chce tříleté přechodné období pro uspořádání voleb. S tím ECOWAS nesouhlasí a je tedy možné, že do země vyšle další vyjednávací misi. Proti vojenské intervenci je pouze jedna z institucí bloku, a to parlament.

K intervenci společenství se vyjádřil i prozatimní prezident Mali Assimi Goita, který ECOWAS varoval, že v případě napadení Nigeru zasáhnou.

Proti situaci v Nigeru se vyhrazuje i Africká unie, uskupení 55 členských států. Její mírová a bezpečnostní rada rozhodla o okamžitém pozastavení účasti Nigerské republiky na všech činnostech Africké unie a jejích orgánů a institucí až do obnovení ústavního pořádku v zemi.“ Kromě tohoto kroku také unie vyzvala všechny členské státy i mezinárodní společenství, aby žádnými kroky nelegitimizovali nezákonný režim, který v Nigeru od vojenského puče je.

Rada AU nadále podporuje snahu ECOWAS a bere na vědomí možnost vojenské intervenční mise. Odmítá ale vměšování jakýchkoliv vnějších aktérů a zemí mimo Afriku do těchto bezpečnostních a mírových záležitostí kontinentu. Komise AU by měla zároveň vyhodnotit, jaké by tato mise mohla mít ekonomické, sociální a bezpečnostní dopady a sestavit seznam členů vojenské junty, aby bylo možné uplatnit individuální kárné opatření“.

Zdroj: ČTK, Financial Times, CNN

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.