Od vraždy dětí na tanečním táboře až po násilné nepokoje po celé zemi. Co přesně se děje v Británii a jak se nepokoje vymkly kontrole?
Británií už několik dní zmítají násilné protesty a nepokoje, které vedou krajní pravicové skupiny extremistů. V zasažených městech jako je Liverpool, Manchester, Hull, Blackpool nebo Belfast bylo zatím zatčeno na 400 lidí a došlo v nich k vykrádání obchodů, zakládání požárů nebo útokům na policii.
Nepokoje začaly ve městě Southport, kde sedmnáctiletý teenager Axel Rudakubana pobodal několik dětí na tanečním táboře tematicky zaměřeném na Taylor Swift. Tři dívky zabil a dalších osm dětí a dva dospělé zranil.
Jen pár hodin po pietní akci ve městě vypukly násilné nepokoje. Podle místní policie se pravděpodobně jednalo o příznivce extremistické pravicové a islamofobní skupiny English Defence League, kteří do města přijeli z okolí. Na místě napadli mešitu, na kterou házely lahve, cihly, kameny i ohňostroje a zapálili jedno policejní auto. Starosta Southportu Patrick Hurley uvedl, že „násilníci využili smrt tří malých dětí pro své vlastní politické účely.“
Proč ale protesty vyvolávají právě tyhle extremistické skupiny? V jádru stojí dezinformace, které se rozšířily na sociálních sítích. Influencer s nickem Lord Simon na síti X pomohl rozšířit představu, že Rudakubana byl muslim a nelegální imigrant, který do Anglie dorazil na lodi. Rudakubana je přitom britský občan, který se v Británii také narodil. Právě tato dezinformace přitáhla pozornost extremistických a islamofobních skupin, které v ulicích britských měst vyvolaly chaos. Policie nakonec přistoupila k neočekávanému rozhodnutí odhalit identitu útočníka, přestože je nezletilý, aby věci uvedla na pravou míru, což ničemu nepomohlo.
Nepokoje nyní probíhají po celé zemi a dochází ke střetům s policií a těmi, kteří proti radikálním skupinám protestují, a k rozsáhlému zatýkání. Jen v Londýně bylo zatčeno přes 100 lidí a desítky dalších v ostatních městech. Útočníci se zaměřují na mešity nebo místa, která poskytují azyl uprchlíkům jako je například hotel Holiday Inn Express v Rotherhamu.
K situaci se vyjádřil i premiér Starmer, který řekl, že „právo na svobodu slova a násilné nepokoje jsou dvě velmi odlišné věci. Neexistuje žádná omluva pro násilí jakéhokoli druhu.“ Zároveň zopakoval, že vláda podporuje policii, „aby podnikla všechny nezbytné kroky k udržení bezpečnosti v našich ulicích.“
Rudakubana byl obviněn ze tří vražd, deseti pokusů o vraždu a držení ostrého předmětu. Minulý čtvrtek se dostavil k soudu v Liverpoolu, který ho prozatím umístil do vazby pro mladistvé, kde zůstane do 25. října, kdy se bude konat přípravné slyšení před soudním řízením.