Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nenakupovat fast fashion? Jde to!

Myslíš si, že udržitelná móda je nudná? Ukážu ti, že i bez fast fashion jde vytvořit skvělej outfit.

Už dávno neplatí, že pokud chceš nakupovat udržitelně, musíš snížit svoje nároky. Představím ti hned několik způsobů, jak se obejít bez fast fashion a zároveň se neomezovat ve svém vkusu.

Thrifting is totally hot!

Skvělý způsob jak snížit negativní dopad módy na planetu je thrifting. Spousta krásného oblečení už byla dávno vyrobena, ty ho musíš jen najít. Velkou výhodou nakupování v sekáčích je také to, že je to budget friendly!

Inspiruj se od thrifting lovers a podívej se, jaké outfity jde vytvořit:

Thriftování je jako hon za pokladem, nikdy nevíš, co najdeš a když to najdeš, tak máš potom pocit, že sis ten kus oblečení zasloužil/a a víš, že to nikdo jiný nebude mít.
@lindaavisco

Omezuje tě nějak to, že nenakupuješ fast fashion?

Spodní prádlo je jediný kus oblečení který nekupuju v sekáčích. Nebudu tu ale tvrdit, že ve fast fashion nenakupuju, snažím se to hodně omezovat a třičtvrtě mého šatníku je ze sekáče.

Které thriftstores jsou tvoje oblíbené?

Preferuju hrabárny, ale mám ráda třeba i výběrový secondhand Vintage therapy nebo klasicky Textil house.

Sekáče mě moc baví. Miluju mít kousky, který nikdo jiný nemá a baví mě i ten samotný lov!
@adelakutilova

Jaké jsou tvoje oblíbené sekáče?

Můj nejoblíbenější je Textile House (ne, že mi tam vše vykoupíte), ale mám ráda i Vinted, ten je ideální volbou pro lidi, co se nechtějí „přehrabovat”, ale zároveň chtějí ulevit planetě a svojí peněžence.

Upcycling

Upcycling je další způsob, jak jde využít starší oblečení. Koukni se do skříně u rodičů nebo prarodičů a zaručím ti, že tam najdeš spoustu pokladů! Pokud jsou potřeba drobné úpravy, můžeš je doladit doma pouze s nůžkama, jehlou a nití. Jestli si na to sám/sama netroufneš, tak ti švadlena za přijatelnou cenu upraví kousky na míru.

Já jsem si takto upcyklovala dvě saka. Jedno jsem ustřihla a druhé nechala oversized. Vždycky, když mám některé na sobě a někdo mi je pochválí, nestačí se divit, když jim řeknu, že je to vlastně sako po dědovi.

TIP: na léto si ustřihni staré džíny, které už nenosíš. Místo toho, aby ti ležely ve skříni, je využiješ jako nový módní kousek.

Sustainable fashion brands

Značek, které se zajímají o udržitelnost, je čím dál tím víc, a tak je rozhodně z čeho vybírat. Přehled dostupných udržitelných značek z celého světa najdeš třeba na portálu Good on you. Spoustu skvělých značek máme ale i u nás v Česku. Mrkni na tipy do článku. 👇

#Supportlocals: České módní značky, které stojí za pozornost

by @michaela__halova

Dej si ale pozor na greenwashing a vždycky čti labels! Ne každá značka, která se vydává za udržitelnou, totiž opravdu udržitelná je.

Pokud si nejsi jistý/á jestli je značka opravdu udržitelná, zkontroluj si její hodnocení na Good on you.

Aplikace, která ti pomůže rozeznat opravdu etickou módu a pouhý greenwashing

by @michaela__halova

Kvalita > Kvantita

Udržitelnost v módě je ale především i o přístupu, který k ní máš. Prober svůj šatník a zjisti, co nosíš a co ti naopak jenom leží ve skříni. Vyřazené kousky můžeš prodat třeba na stránce Vinted, pošleš je tak dál a může je nosit někdo, komu budou dělat radost.

Taky se vždycky během nakupování zamysli, jestli daný kousek opravdu potřebuješ, nebo jestli ho zahodíš po jednom použití. Předtím, než si něco koupíš, nech si to den nebo dva proležet hlavou. Pokud na něj i po 48 hodinách pořád myslíš, můžeš si být jistý/á, že je to ten pravý!

Tipy, jak prodloužit životnost tvého šatníku

by @deborakellovska

Reminder: Není potřeba být ve všem stoprocentní. Takže i když se snažíš fast fashion vyhnout, nevěš hlavu, když nějakému kousku neodoláš.