Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Aplikace, která ti pomůže rozeznat opravdu etickou módu a pouhý greenwashing

O udržitelnost v posledních letech stoupá zájem, a to zejména vzhledem ke zhoršujícímu se stavu planety. Toho si samozřejmě všimly i módní řetězce. Slovo udržitelnost se tak začalo používat spíše jako marketingový tah. Jak jednoduše a rychle rozeznat opravdu udržitelnou módu a pouhý greenwashing pomocí aplikace, se dozvíš v článku.

To, že je na cedulkách napsané sustainable/conscious , v dnešní době bohužel ve většině případů neznamená, že je značka nebo produkt opravdu tak udržitelná, jak tvrdí.

Je důležité si uvědomit, že nálepka udržitelnosti se nerovná oficiálnímu certifikátu. Skvělým pomocníkem při rozeznávání greenwashingu je aplikace GOOD ON YOU.

(Ne)udržitelná móda. H&M půjde před soud kvůli greenwashingu

by @_kajina

Tato aplikace je zdarma. Nejenže vyhodnotí status udržitelnosti podle oficiálních certifikací, ale také ti navrhne jiné, udržitelnější možnosti.

Její používání je velmi intuitivní a můžeš zde najít také spoustu zajímavých článků a tipů na téma udržitelné módy.

Proč je greenwashing problematický?

Jedná se v podstatě o sdílení dezinformací, akorát o ekologické prospěšnosti produktů nebo i působení celé firmy.  Značky na sebe berou „zelenou“ podobu, ale jedná se o pouhý marketingový tah.

Snaha módních řetězců zmírnit jejich negativní dopad na planetu je sice dobrým krokem, některé značky jsou ale v oblasti fast fashion tak moc zakořeněné, že není možné, aby se lusknutím prstu staly tak udržitelné, jak samy prezentují. Doopravdy tedy udržitelné nejsou.

Často se tak stává, že zákazník, který vyhledává ekologickou alternativu produktu, naletí na greenwashing. Svým nákupem tak ve výsledku stejně podpoří fast fashion řetězec.

Pokud opravdu chceš ulehčit planetě, vždy si zkontroluj sustainability status každé značky. Nenech se oklamat greenwashingem.

Udržitelná móda: co to je a jak může pomoci zachránit planetu?

by @marianavasut