Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Německá krajně pravicová AfD chce vyhnat přistěhovalce ze země, konají se proti ní statisícové demonstrace

Extremistickou a krajně pravicovou stranu, která je proti migraci a LGBTQ+ právům, vede žena, která žije ve Švýcarsku se svou partnerkou. A Německo se bouří.

Německem otřásají v posledních několika týdnech masivní protesty. Jen minulý víkend se jich napříč zemí zúčastnilo téměř půl milionu lidí, týden předtím jich bylo více než 900 tisíc. Konají se v Berlíně, Drážďaněch i v Mnichově a na své síle neztrácejí.

Demonstrace v Německu proti krajní pravici. Zdroj: NPR

Důvodem pro tak enormní mobilizaci německých obyvatel*ek je nesouhlas s krajně pravicovou stranou AfD (Alternativa pro Německo). Ta je v současných průzkumech druhá, její podpora se pohybuje kolem 20 procent a extremistická AfD tak poráží i sociální demokraty kancléře Olafa Scholze. Krajní pravice napříč Evropou sílí a právě proti její vysoké podpoře nyní Němci a Němky protestují.

Krajní pravice je v Evropě na vzestupu, sílí i v Česku

@eevelka

Stranu AfD bychom mohli přirovnat k české SPD. Je euroskeptická a proslulá především protiimigrančními postoji, kvůli kterým se nyní rozsáhlé demonstrace vůbec konají. V kuloárech AfD se totiž mluví o takzvané remigraci, což je termín, který přívrženci krajní pravice používají pro snahy o to, aby lidé s přistěhovaleckými kořeny opustili Německo, a to i donucením.

Informace o schůzce pravicových extremistů, na které se měl plán remigrace diskutovat, přinesli investigativní novináři společnosti Correctiv. Konala se údajně loni v listopadu v Postupimi a zúčastnili se jí kromě členů AfD i někteří jednotlivci z řad Křesťanskodemokratické unie, největší opoziční strany v Německu, která se těší podpoře 32 procent.

Jak rok Olafa Scholze změnil Německo

@eevelka

AfD je zároveň proti LGBTQ+ právům a proti manželství osob stejného pohlaví. V jejím čele ale stojí Alice Weidelová - lesba, která je vdaná za ženu. A co víc, se svou partnerkou navíc Weidelová žije ve Švýcarsku. Remigrace who?

Dá se očekávat, že protesty v Německu jen tak neustanou. V tomto roce čekají tři východoněmecké spolkové země nové zemské volby, přičemž AfD je ve východní části Německa jasným favoritem.

Zdroje: ČTK, Reuters, The Guardian, Der Westen