Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nejvyšší soud USA plánuje zrušit právo na potrat, zjistil Politico

Nejvyšší soud USA podle uniklého návrhu stanoviska hlasoval pro zrušení rozsudku, kterým byly zlegalizovány potraty v celých Spojených státech. Američankám tak nyní hrozí, že přijdou o právo na potrat v dalších státech USA.

Podle návrhu stanoviska, o kterém informoval Politico, americký Nejvyšší soud prozatímně odhlasoval zrušení rozsudku v kauze Roe vs. Wade, které je přelomovým rozhodnutím, jež v Americe celostátně legalizovalo potraty, píše Guardian.

Pokud by se informace, které přinesl Politico, ukázaly být přesné, šlo by podle právníka Neala Katyala o první významný únik informací z amerického Nejvyššího soudu v historii USA.

Nejvyšší soud, v němž mají konzervativní soudci převahu šest ku třem, si v prosinci vyslechl ústní argumenty, které se týkají snahy státu Mississippi oživit zákaz potratů od 15. týdne těhotenství. Republikány podporovanou novelu předtím zablokovaly soudy nižší instance. Podle Politico se únorový návrh stanoviska Nejvyššího soudu zřejmě týká tohoto případu, informuje ČTK.

Potraty znásilněných Ukrajinek: Zákaz v Polsku a přísná novela zákona na Slovensku

by @_kajina

Precedenční rozsudek Roe vs. Wade z roku 1973 uznal, že právo na soukromí plynoucí z ústavy Spojených států chrání možnost ukončit těhotenství. Soud v tomto rozhodnutí, stejně jako u dalšího případu v roce 1992, uvedl, že jednotlivé státy nesmějí zakázat provádění potratů ve fázi těhotenství, kdy plod ještě není schopen přežít mimo dělohu. V druhém případě soud zároveň zakázal zákony, které nepřiměřeně komplikují přístup k potratům.

Mezi Američankami tak nyní zavládl oprávněný strach, že by kvůli stanovisku Nejvyššího soudu mohly přijít o právo na potrat v dalších amerických státech, což by byl obrovský zásah do americké společenské kultury.

Už v dubnu totiž například oklahomští zákonodárci odsouhlasili zákon, který v zemi téměř úplně zakáže provádět potraty. Výjimkou budou pouze případy naprosté lékařské pohotovosti. Těm, kteří zákon poruší, bude hrozit pokuta až 100 tisíc dolarů a 10 let vězení.

Moje tělo, moje práva. Nebo ne?

by @adelakutilova

Oklahoma se v posledních měsících stala útočištěm pro ženy z Texasu, ve kterém byl v září zaveden zákaz potratů po 6. týdnu těhotenství. Na zpřísnění potratových zákonů v některých státech USA mělo významný vliv prezidentství Donalda Trumpa, ten totiž během svého období jmenoval tři konzervativní soudce, kteří jsou zákazu potratů nakloněni.

Guvernérka státu New York Kathy Hochul se v reakci na zprávu Politico nechala slyšet, že New York bude vždy garantovat právo na interrupci.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.