Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

„Nejsi dost hezká na hlavní roli.“ Proč neustále útočíme na vzhled hereček, ale ne herců?

Bella Ramsey z Last of Us, Madeline Brewer z You nebo Aime Lou Wood z White Lotus. Všichni řeší jejich vzhled, ale jejich mužským kolegům se to neděje. Proč?

Poslední dobou sis nemohl*a nevšimnout útokům, kritikám a memes na úkor mnoha (převážně) hereček. Málokdy je ale tenhle hate směřován na muže. V tomhle článku se podíváme na to, proč to děláme.

DO KOHO SE INTERNET OBOUVÁ?

Bella Ramsey (identifikuje se jako nebinární, proto používám genderově neutrální jazyk) hrají nyní v 2. sérii herní adaptace The Last of Us Ellie a do představ fanoušků*fanynek úplně nesedí. V online postech jsou přirovnáni k monstrům jako Quasimodo a označováni za „nejošklivější 'ženu' na planetě“.

Cailee Spaeny ve filmu Alien: Romulus (2024), herní Ellie v The Last of Us (2013) a Bella Ramsey v seriálu The Last of Us (2023) - zdroj: Yahoo

Objevily se také petice, ve kterých diváci*divačky chtěli Bellu nahradit atraktivnější herečkou, často se skloňovalo jméno Cailee Spaeny. Ramsey sami řekli, že si kvůli této toxicitě deaktivovali účty na X a Redditu.

Stalkerský seriál You v každé sérii našel novou oběť/hlavní ženskou postavu, a v 5. poslední sérii jí byla Bronte, kterou si zahrála Madeline Brewer. Tuhle zrzavou herečku můžeš znát taky z The Handmaid's Tale a její vzhled byl často spojován s Rumplestiskinem (Rampelníkem) ze Shreka. Madeline na vše reagovala v komentářích s nadhledem a humorem a trollům se postavila čelem. Na komentář „Zkazila jsi 5. řadu svým vzhledem,“ odpověděla: „Ne, nezkazila ❤️.“ A posměch na adresu své brady obrátila v kompliment: „Mám skvělou strukturu kostí, děkuji!“

Podobné kritice čelila v The White Lotus taky britská herečka Aimee Lou Wood, jejíž zuby zparodovala show Saturday Night Live. Kvůli představám o tom, jak by postava měla v adaptaci vypadat, nedávno stejným útokům čelily také Rachel Zegler ve Snow White, Halle Bailey v The Little Mermaid nebo Morfydd Clark v seriálovém The Lord of The Rings.

Více o kauze Aimee vs. SNL se dozvíš v tomhle článku ode mě.

Proč všichni řeší zuby Aimee Lou Wood? Obulo se do ní dokonce SNL v parodii

@honza_vhrlk

A výrazně odpovídá na neustálou kritiku svého vzhledu taky Millie Bobby Brown, hvězda Stranger Things, kterou internet kritizuje za to, že prý „vypadá na 40 místo 21.“

„Vyrostla jsem světu před očima, ale z nějakého důvodu lidi nedokážou vyrůst se mnou.“
herečka Millie Bobby Brown na svém Instagramu, březen 2025

JAK MLUVÍ STATISTIKY? JASNĚ

Podle analýz čelí poznámkám o vzhledu ženy nesrovnatelně více než muži. Ve veřejném prostoru je téměř 70 % komentářů na ženské celebrity směřováno na jejich fyzických vzhled. U mužů je to mnohem méně a netýká se to jen hereček. Účastnice reality shows v obsahové studii dle výpovědí často reportovaly, že jejich online útoky mířily na vzhled, zatímco u jejich mužských kolegů fans útočili spíše na jejich chování.

Tenhle dvojí metr podporují i média, kdy je běžné, že na červeném koberci reportéry*reportérky zajímá hlavně, co za šaty má žena na sobě. A i titulky článků častěji řeší jejich fyzično. Proti tomu bojuje kampaň #AskHerMore, která vyzývá novináře*novinářky, aby se žen neptali jen na vzhled.

PROČ SE TO DĚJE? CO ZA TÍM JE?

Ženy historicky byly a stále jsou redukovány na objekt fyzické krásy a hodnoceny dne těchto atributů více než muži. Mnozí tak mají pocity oprávněnosti komentovat jejich vzhled, což souvisí s genderovými stereotypy a sexismem v naší společnosti. Tyto jevy se v psychologii nazývají objektivizace a apperance-shaming.

„Kultura upíná pozornost na ženský vzhled více než na cokoliv, co mohou ženy dělat, říkat nebo čím mohou být.“
spisovatelky Renee Englen v knize BODY SICK, 2017

Už od dětství je na dívky více než na chlapce vyvíjen tlak k dokonalosti a jsou bombardovány nerealistickými ideály krásy. Tato posedlost tím vypadat ideálně, kdy nikdy nemůžeš vypadat dostatečně dobře, se nazývá beauty sickness, při které se sebevědomí žen často nezdravě odvíjí od jejich vzhledu. Až 90 % mladých žen podle psychoterapeutky Lucie Brandtlové dokáže jmenovat část těla, se kterou jsou nespokojené a mají pocit, že musí něco změnit, zvětšit nebo skrýt.

O normalizaci extrémní hubenosti si můžeš přečíst v tomhle článku od Míšy.

See you in the tiniest bikini! Je trend extrémní hubenosti zpátky?

@michaela__halova

PROČ NEVYVÍJÍME STEJNÝ TLAK NA MUŽE?

Přestože i muži se často trápí svým vzhledem a dle statistik čím dál tím více vyhledávají úpravy nebo plastické operace, stále u nich v rámci genderových stereotypů více tolerujeme nedokonalosti nebo stárnutí. Herečka Charlize Theron mluvila v rozhovoru o tom, jak se řeší stárnutí hereček vs. herců, kdy o mužích se samozřejmě často říká, že zrají jako víno.

O tlaku na muže si můžeš přečíst v tomhle mém článku.

Touha po perfektních abs. Čím dál více mužů chodí na plastické operace

@honza_vhrlk

A není to jen o stárnutí, málokdo komentuje třeba různě se měnící tělo herce Leonarda DiCapria, ale pokud přibere jeho ženský protějšek, naplní to titulky bulvárů.

Proč je ale důležité tohle nedělat ať už obyčejným lidem nebo celebritám je fakt, že tohle má brutální dopad na sebevědomí daného člověka, které může vést třeba i k poruchám příjmu potravy.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.