Chceš teď v zimě ještě vyrazit do zahraničí, ale nemáš na cestování tolik času? Zkus jednu z těchto víkendovek.
Varšava je moje zimní láska a třeba bude i tvoje. Doporučuju tam zajet v prosinci na vánoční trhy a pořádně si projít historické centrum, je ale spousta dalších míst, které by ti ve Varšavě neměly utéct. Než se k nim ale dostaneme, zapiš si památky a historická místa, která bys měl*a vidět: Muzeum dějin polských Židů, které se nezaměřuje jenom na Holokaust, ale na celou historii polských Židů, památník na náměstí Umschlagplatz, kde se shromažďovali Židé před odvozem do Treblinky a dalších koncentračních táborů, památník Varšavského povstání nebo hranice bývalého ghetta.
Co se týče Starého města, tam najdeš sloup krále Zimunda III., královský hrad nebo Staroměstské náměstí. Staré město je paradoxně skoro celé nově postavené, jelikož bylo během druhé světové války rozbombardované, podařilo se ho ale obnovit tak dobře, že se dostalo na seznam UNESCO.
Ve Varšavě najdeš taky jeden z nejikoničtějších evropských paneláků, který vypadá trochu jako Empire State Building a spoustu turistických atrakcí a muzeí třeba Neon Museum, muzeum vodky nebo údajně nejlepší hot choco v Polsku v kavárnách E. Wedel.
Slovinsko je známé především pro svoji přírodu, ale rozhodně stojí za návštěvu i jeho hlavní město. Lublaň poměrně malé město (žije tam míň lidí než v Bratislavě), což z něj dělá super romantické místo na víkend.
V Lublani najdeš všechno, co ve většině evropských metropolí - řeku s náplavkami, cutesy historické centrum, spoustu památek, ale taky trochu toho undergroundu a hlavně super jídlo. Co by tě určitě nemělo minout je Lublaňský hrad, který rozhodně nepřehlédneš - stojí totiž na vysokém kopci přímo uprostřed města. Nahoru můžeš buď dojít, nebo se svézt lanovkou, a za odměnu si užiješ výhled na celé město a dokonce i na Alpy, pokud se povede počasí.
Dalšími ikonami města je Trojmostí (tři identické mosty přes řeku), Dračí most, Prešnerovo náměstí, kde se pořádají vánoční trhy nebo centrální tržnice. A pro trochu modernější kultury zajdi do Metelkova města, což je hlavní centrum pro alternativní komunitu.
V estonštině Tallin znamená Zimní město, proto je na předvánoční výlet za mě perfektní. Má navíc podobný vibe jako skandinávská města, akorát je o poznání levnější, takže jestli jsou Oslo nebo Stockholm mimo tvůj budget, Tallin je super alternativa.
Město je rozdělené na hradní vrch Toompea, kde sídlí parlament a dolní město Vanalinn, které bylo v roce 1977 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Historické centrum bývalo ohraničené hradbami podobně jako řada jiných měst a zrovna ty v Tallinu se dochovaly v nejlepším stavu.
Většina domů ve Vanalinnu je v původním stavu od středověku. V Tallinu taky najdeš jednu z nejstarších evropských lékáren, kde můžeš ochutnat známé Klaretovo víno a když už budeš u alkoholu, tak si nenech ujít estonský likér Vana Tallinn. Musíš si ale dát pozor - je slaďoučký a nejslabší verze má 16 % alkoholu. Silnější mají i 50 %.
Belgické Bruggy jsou gotickou pohádkou, která bude v zimě jak z dark academia knížek nebo z Harryho Pottera. Město je známé svými vodními kanály, dlážděnými ulicemi, spoustou perfektně dochovaných středověkých budov a uličkami, ve kterých projíždí koňské povozy.
Kromě toho na tebe čekají i tradiční belgické hospody, jídlo, pivo, čokoláda cozy kavárny, kde se můžeš ohřát při procházení vánočních trhů. Můžeš se projet v koňském povozu, na lodi po kanálu nebo nakoupit vánoční ozdobičky.